Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Prieťahy v EIA sú problém, zhodujú sa odborníci

Environmentálne posudzovanie prevádzok je na Slovensku beh na dlhé trate. Podnikatelia poukazujú na problém už veľa rokov.

tuhé alternatívne palivo

Ilustračné foto: Odpady-portal.sk

Vláda Roberta Fica sa vo svojom programovom vyhlásení zaviazala zjednodušiť proces EIA „do tej miery, aby nedochádzalo v intravilánoch obcí k duplicitným posudzovaniam vplyvu na životné prostredie pri projektoch, ktoré spĺňajú parametre definované v územných plánoch”. 

Zároveň chce zefektívniť administratívne a povoľovacie procesy, najmä proces EIA a stavebného konania, v prípadoch odôvodneného strategického hospodárskeho záujmu. Téme sa venujeme v samostatnom texte.

Na problém dlhodobo upozorňujú aj mnohí odborníci aj profesijné združenia. Oslovili sme niektorých.

„S nedodržiavaním lehôt sa stretávame veľmi často. Nepamätáme si projekt, ktorý by prebehol rýchlo, hladko a v zákonom stanovenej lehote,” uviedol pre denník Odpady-portal.sk Peter Krasnec, prezident Asociácie podnikateľov v odpadovom hospodárstve.

SEWA Zber elektroodpadu

Podobný problém evidujú aj v subjektoch združených v Asociácii nezávislých spracovateľov druhotných surovín.

„S nefunkčnosťou ministerstva životného prostredia sme sa v poslednom období stretávali čoraz častejšie a vo viacerých smeroch. Či už ide o nedodržanie termínov pre vydanie rozhodnutia, alebo aspoň stanoviska. Absentovala akákoľvek komunikácia, dochádzalo k spochybňovaniu odborných stanovísk a nielen pri konaniach EIA, ale i v omnoho jednoduchších povoľujúcich procesoch. Veríme, že sa v krátkej dobe zmení k lepšiemu,” povedala Katarína Špačková, predsedníčka asociácie.

Podobne vnímajú problém aj vo Zväze odpadového priemyslu. Podľa generálneho riaditeľa zväzu Jána Chovanca je proces EIA na Slovensku spomalený už veľa rokov a potvrdzujú to aj všetci členovia ZOP.

„Ak do štatistiky nezarátame odstrašujúci prípad pre investorov v podobe projektu CCE Šaľa, tak pri viac ako polovici zámerov členov ZOP, presnejšie pri 64 %, príslušný orgán nedodržiava termíny pre vydanie stanoviska, ktoré určuje zákon,” uviedol pre Odpady-portal.sk Ján Chovanec.

Priemerné omeškanie pri vydávaní stanovísk je podľa šéda ZOP na úrovni 93 dní, pri rozhodnutiach o odvolaní je to omeškanie na úrovni 75 dní.

Chovanec tvrdí, že zapojenie verejnosti do procesu EIA sa dostalo do slepej uličky najmä s príchodom Marcela Slávika z občianskeho združenia Združenie domových samospráv.

„Nie je to však iba Marcel Slávik a jeho združenie, ktoré využíva svoje zákonné právo ovplyvňovať veci verejné, a to spôsobom ustanoveným zákonom. Mnohé ďalšie združenia, ale aj jednotlivci, vstupujú do množstva správnych konaní bez ohľadu na ich vzťah k dotknutému miestu, bez ohľadu na znalosť miestnych pomerov a konkrétnej problematiky projektu a bez ohľadu na vlastné odborné zázemie,” pokračuje J. Chovanec.

Predplatné

V mnohých prípadoch pôsobia podľa neho ako zámerné „spomaľovače“ procesu EIA, pritom indície nevedú k odborným alebo spoločenským záujmom, ale k politickému marketingu alebo ku konkurenčnému lobingu.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Určili pravidlá pre chemickú recykláciu. Český envirorezort pripravil metodiku

Určili pravidlá pre chemickú recykláciu. Český envirorezort pripravil metodiku

Metodický materiál má pomôcť pri povoľovaní nových zariadení. Obsahuje aj definíciu chemickej recyklácie.

Zisťovali, ako zálohovanie ovplyvnilo triedený zber. PET fľaše a plechovky takmer vymizli

Zisťovali, ako zálohovanie ovplyvnilo triedený zber. PET fľaše a plechovky takmer vymizli

Pred zavedením zálohovania tvorili PET fľaše okolo 30 % objemu odpadov v žltých kontajneroch.

Treba dobudovať kapacity na energetické zhodnocovanie odpadov, tvrdia ministerskí analytici

Treba dobudovať kapacity na energetické zhodnocovanie odpadov, tvrdia ministerskí analytici

Časť odpadu zostane nerecyklovateľná, konštatuje Inštitút environmentálnej politiky.