NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

JAVYS vlani zabezpečila deväť zásahov rádioaktívnych materiálov neznámeho pôvodu

Najťažším kusom bola detská trojkolka.

JAVYS

Foto: JAVYS

  • Aktuality |  18.01.2024 |  TS JAVYS | (rp)

Spoločnosť JAVYS bola v roku 2023 deväťkrát prizvaná k záchytom rádioaktívnych materiálov neznámeho pôvodu. Spoločnosť o tom informuje v tlačovej správe.

Najväčším prekvapením bola desaťkilová detská trojkolka. Nachádzala sa v zberných surovinách v Hornom Hričove a išlo o staršie, podomácky vyrobené dopravné zariadenie vykazujúce prítomnosť rádia.

Záchyty rádioaktívnych materiálov neznámeho pôvodu sa realizujú v súčinnosti so zložkami Ministerstva zdravotníctva, Ministerstva dopravy a výstavby a Ministerstva vnútra SR. Spoločnosť JAVYS zabezpečuje ich dohľadanie, identifikáciu a zdokumentovanie na mieste nahláseného výskytu. Zvyčajne sa nachádzajú v zberných surovinách alebo u spracovateľov železného šrotu.

Po ich identifikácii a zdokumentovaní sa RMNP prepravia na ďalšie nakladanie do Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti. Materiály, ktoré spĺňajú limity pre uloženie v Republikovom úložisku rádioaktívnych odpadov (RÚ RAO) sa priebežne spracovávajú a upravujú do bezpečnej formy do vláknobetónových kontajnerov a následne sú prepravené do RÚ RAO na uloženie, čím je zabezpečené ich definitívne odizolovanie od životného prostredia.

V prípade záchytov v roku 2023 išlo predovšetkým o rôzne súčiastky poľnohospodárskej a vojenskej techniky, ciferníky starších meracích prístrojov a požiarne hlásiče.


 Spoločnosť JAVYS je komunikačným partnerom Odpady-portal.sk.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Inzercia

Inzercia

Inzercia v online denníku Odpady-portal.sk.

Chystajú spoluprácu. ZMOS a SPAK-EKO chcú menej litteringu z cigaretových ohorkov

Chystajú spoluprácu. ZMOS a SPAK-EKO chcú menej litteringu z cigaretových ohorkov

Riešením má byť nový systém rozšírenej zodpovednosti výrobcov.

Na sanácie envirozáťazí si ministerstvo vyčlenilo 21 miliónov eur

Na sanácie envirozáťazí si ministerstvo vyčlenilo 21 miliónov eur

Ministerstvo životného prostredia včera vyhlásilo ďalšiu výzvu na čerpanie finančných prostriedkov v rámci nového programového obdobia pre roky 2021 – 2027.