NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Vznikla Aliancia na podporu recyklácie. Pridať sa môžu firmy aj samosprávy

Novú organizáciu zakladajú po vzore z Českej republiky.

recyklácia

Foto: Odpady-portal.sk

Na Slovensku vzniká nová Aliancia na podporu recyklácie. Organizácia štartuje so šesťčlenným projektovým tímom a chce sa rozrásť aj o nových členov.

„Naše ciele sú ambiciózne a zároveň praktické. Chceme podporiť vytvorenie stabilného a efektívneho systému recyklácie odpadov v SR, ktorý bude zahŕňať všetky typy odpadov a bude šetrný k životnému prostrediu. Zároveň sa snažíme zvýšiť povedomie o dôležitosti recyklácie a motivovať ľudí k aktívnemu zapojeniu,“ píše sa na webe aliancie.

Členskú základňu majú tvoriť výrobcovia a distribútori obalov a výrobkov, spoločnosti špecializujúce sa na recykláciu a spracovanie odpadov či odborné inštitúcie a mimovládne organizácie, ktorí sa zaujímajú o ekológiu a udržateľný rozvoj.

Členmi aliancie sa môžu stať vládne agentúry a samosprávy, ako aj podniky, ktoré vyrábajú alebo predávajú výrobky z recyklovaných materiálov alebo sa snažia znížiť množstvo odpadu, ktorý produkujú. Členstvo je zároveň otvorené tiež pre neziskové organizácie a jednotlivcov so záujmom o problematiku.

Aliancia vzniká po vzore Českej republiky, kde jej sesterská organizácia združuje rôznych stakeholderov v oblasti obalového priemyslu, recyklácie a cirkularity, vrátane výrobcov obalov či obchodných reťazcov.

Na Slovensku projektový tím aliancie tvoria Tomáš Martoch a Michal Dupkala z organizácie GS1, Iva Werbynska z Obalového institutu SYBA, Daniel Sventek zo spoločnosti Ryba Žilina, ako aj Michal Sebíň a Mária Trošanová z organizácie zodpovednosti výrobcov NATUR-PACK.

„Spoločne s partnermi sa usilujeme o aktívne zapojenie sa našich klientov, z ktorých sa už viacerí otázkou ekologizácie obalov a lepšou recyklovateľnosťou intenzívne zaoberajú,“ uviedol NATUR-PACK na margo vzniku novej aliancie. „Nášmu tímu sa to potvrdilo už mnohonásobne, že výsledkom spolupráce je vždy niečo viac, ako keď sa tej či onej téme venujeme sami.“


Diskusia (1)

  1. lubos.hrnciar@gmail.com31.01.2024 (08:25)
    Dobrý deň. Dobrý nápad, taká aliancia. Mal by som len dve otázky: 1. Majú v ČR zavedený systém RZV? 2. Systém RZV, ktorý bol u nás na tento účel pred rokmi zavedený a má presne stanove né úlohy a financovanie nefunguje? Možno by mohli výrobcovia obalov prispievať na chod aliancie. A možno by sa mohla aliancia potom zlúčiť s OZV. Veď nie je dobré, aby v jednom systéme boli dvaja zabezpečovači plnenia recyklačných požiadaviek, teda prevádzkovania recyklačných liniek, zberových systémov ap. To by bola alian cia aj vo finančnej nevýhode, keďže systém OZV má tok peňazí zabezpečený zo zákona a únia by ho nemala. Treba to ešte premyslieť. Ale myšlienka je dobrá. Spracovacie kapacity sú potrebné, aby začal boj o využiteľný odpad. Ako u olejov po RcF. Pekný deň.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Je to riešenie pre zaolejované vody, emulzie a pracie luhy. Firma ponúka ich zhodnotenie

Je to riešenie pre zaolejované vody, emulzie a pracie luhy. Firma ponúka ich zhodnotenie

Olejový koncentrát sa dá regenerovať alebo využiť ako palivo.

Aktualizovaný program konferencie Odpady 2024

Aktualizovaný program konferencie Odpady 2024

Organizátor podujatia Ekos Plus pozýva na 12. ročník odbornej konferencie, ktorá sa uskutoční už tento týždeň, 20. - 21. júna v Žiline.

EE Club: Ako výrobcovia financujú triedený zber (Pozvánka na diskusiu)

EE Club: Ako výrobcovia financujú triedený zber (Pozvánka na diskusiu)

Denník Odpady-portal.sk pozýva na ďalšie podujatie v rámci cyklu diskusií EE CLUB.

X
X
X
X