V meste rozmiestňujú špeciálne kontajnery.
Mesto Košice v spolupráci so spoločnosťou KOSIT a organizáciou Úsmev ako dar pripravilo zber použiteľného šatstva, obuvi a bytového textilu. Vyzbieraný materiál poskytnú rodinám v hmotnej núdzi. Samospráva o tom informuje v tlačovej správe.
Počas februára 2024 v rámci prvej fázy projektu v meste pribudne 20 zberných kontajnerov. Rozmiestnené budú postupne vo vybraných mestských častiach.
„Do kontajnerov je možné vhadzovať nepotrebné, avšak stále použiteľné oblečenie, topánky, opasky, kabelky, posteľnú bielizeň či bytový textil. Presný prehľad toho, čo do kontajnerov patrí a čo nie, je zobrazené v prehľadnej inštruktáži priamo na kontajneroch,“ informovalo mesto.
Na druhej strane nepoužiteľné oblečenie patrí na zberné dvory v Košiciach.
Foto: Mesto Košice
Košice zavádzajú nový systém necelý rok pred tým, ako sa stane v rámci celého Slovenska povinnosťou zber textilného odpadu. Ten sa má zaviesť k. januáru 2025.
„O to viac nás teší aktuálna iniciatíva. Na jednej strane zviditeľňujeme tému pred zavedením povinného zberu. Čo je však dôležitejšie, obyvateľom už tento rok poskytujeme priestor zbaviť sa viac nepotrebných vecí zodpovedným spôsobom a hlavne s vedomím, že si šatstvo nájde cestu k ľuďom v náročných životných situáciách,“ povedalMarián Christenko, generálny riaditeľ spoločnosti KOSIT.
Odvoz vyzbieraného textilu z kontajnerov bude KOSIT vykonávať raz za týždeň. Po zbere bude kvôli naplneniu legislatívy odvážený a následne postúpený do priestorov organizácie Úsmev ako dar na Kostolianskej ceste. Práve tam prebehne dodatočné triedenie a príprava na prepravu k ľuďom.
Tvárou dobročinnosti je Radoslav Dráb, ktorý pri projekte zberu textilu stojí od samotného vzniku. „Úsmev ako dar je najstaršou a najväčšou mimovládnou organizáciou pôsobiacou v oblasti náhradnej starostlivosti, pomoci ohrozeným rodinám na Slovensku a pomoci obetiam trestných činov. Práve kvôli dokonalej znalosti fungovania siete sociálnej pomoci dokážeme zabezpečiť adresnosť. Inými slovami, vieme uistiť darcov, že pre nich nepotrebné oblečenie sa dostane presne tam, kde bude predstavovať veľkú pomoc.“
Nepoužiteľné oblečenie patrí na zberný dvor
V zmesovom komunálnom odpade každoročne končia podľa odhadov desiatky tisíc ton textilu. Ak je oblečenie ďalej nepoužiteľné, patrí v súčasných podmienkach na zberný dvor. Jedným z cieľov projektu je vyhnúť sa situáciám, kedy sú textilom plnené kontajnery určené na zmesový komunálny odpad alebo triedený odpad.
Dôležitým pravidlom zberu je nevyužívať zberné kontajnery ako nádoby na odpad. Oblečenie a textil majú byť v stave vhodnom na ďalšie použitie, ideálne v uzatvorenom igelitovom vreci alebo taške.
„Pri zbere použitého šatstva je mimoriadne dôležitá práve informovanosť verejnosti o možnosti druhotného použitia materiálov, ktoré sú pre niekoho odpadom, no pre iného sa môžu stať pomocou a darom. Skĺbenie charitatívneho rozmeru projektu s líderstvom mesta v oblasti novej legislatívy mi dáva záruku, že podporujeme dobré veci, z ktorých bude mať osoh celá spoločnosť,“ uviedol primátor mesta Jaroslav Polaček.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.