Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Vyzbierajú nebezpečné odpady z domácností. OLO na jar 2024 plánuje zber v Bratislave

Akcia sa týka chemikálií, farieb, lepidiel, akumulátorov, batérií a ďalších nebezpečných odpadov.

nebezpečný odpad

Foto: OLO

  • Aktuality |  14.03.2024 |  TS OLO / redakcia (rp)

Bratislavská mestská spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) bude v počas troch aprílových sobôt (13., 20. a 27. apríla) realizovať zber komunálnych odpadov z domácností s obsahom nebezpečných látok. Ako OLO informuje na svojom webe, zber bude postupne prebiehať v jednotlivých mestských častiach.

„Fyzické osoby - nepodnikatelia môžu odovzdať odpad, ktorý má povahu odpadu z domácností a je identifikovateľný,“ vysvetľuje OLO.

Podmienkou je, že všetky rozpúšťadlá, chemikálie, oleje a tuky, pesticídy, fotochemické látky, detergenty, farby či lepidlá a ďalšie tekuté látky musia byť uzavreté v pevných a nepoškodených obaloch, z ktorých sa látky neuvoľňujú. Maximálne množstvo takto odovzdávaného odpadu je 5 kg/osoba.

„Obaly obsahujúce zvyšky nebezpečných látok, alebo sú kontaminované nebezpečnými látkami budú odoberané ako obaly len s minimálnym zvyškom kontaminantu,“ pripomína OLO.

Okrem toho bude možné odovzdať tiež akumulátory a batérie. Batérie sa odoberajú len olovené (autobatérie) , nikel-kadmiové-NiCd, alkalické-Zn, nikelmetalhydridové NiMH. Neodoberajú sa batérie, ktoré sú na báze lítia : Li-o, Li-Pol, Li-ion – el. náradia, mobily, notebooky, bicykle, kolobežky, gombíkové, elektronické cigarety a podobne.

„Odovzdať je možné aj elektroodpad ako napríklad žiarivky (v nepoškodenom stave) a iný odpad obsahujúci ortuť (v nepoškodenom stave), vyradené zariadenia obsahujúce chlórfluorované uhľovodíky (chladničky, mrazničky a pod.), vyradené elektrické a elektronické zariadenia a spotrebiče (počítače, televízory, monitory, žehličky, práčky, mixéry a pod.) len v nedemontovanom stave,“ vysvetľuje mestský podnik.

Odpady preberá aj zberný dvor v Bratislave

Okrem tohto mimoriadneho zberu majú obyvatelia nebezpečné odpady po celý rok bezplatne odovzdávať na Zbernom dvore OLO na Starej Ivanskej ceste 2 počas jeho otváracích hodín.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Monitoring odpadového hospodárstva | 4. - 10. 4. 2024

Monitoring odpadového hospodárstva | 4. - 10. 4. 2024

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.

Chcú riešiť littering z cigariet. ZMOS a SPAK-EKO sa dohodli na spolupráci

Chcú riešiť littering z cigariet. ZMOS a SPAK-EKO sa dohodli na spolupráci

Východisko vidia v uplatňovaní rozšírenej zodpovednosti výrobcov.

Ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním

Ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním

Formulár Ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním (predtým pod názvom "Hlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním") sa podáva podľa § 3 Vyhlášky č. 366/2015 Z. z.o evidenčnej povinnosti a ohlasovacej povinnosti v z.n.p., konkrétne v jej prílohe č. 2.