Záujem o certifikované hnojivo je veľký, hlási Marius Pedersen.
Obyvatelia Banskej Bystrice si aj v tomto roku môžu prísť po bezplatný kompost pre svoje záhrady. Organické hnojivo pochádza zo zeleného odpadu, ktorý obyvatelia vytriedia do hnedých nádob určených na biologicky rozložiteľný komunálny odpad (BRKO).
Akcia bude tento rok prebiehať od 19. marca do 10. apríla 2024. Spoločnosť Marius Pedersen o ponuke včera (13. marca) informovala na sociálnej sieti, vlani podrobnosti priniesla aj na svojom webovom sídle.
„Upozorňujeme, že na nakladanie kompostu nebude k dispozícii personál. Každý záujemca si musí kompost naložiť samostatne. Množstvo 200 litrov je určené na jednu domácnosť, nie na poplatníka,“ vysvetľuje Marius Pedersen.
Zmenou oproti minulému roku je, že záujemcovia si po kompost môžu prísť na novú adresu. Kompost je k dispozícii na Mičinskej ceste 35 vedľa areálu údržby ciest MIS. Vlani odber kompostu ponúkali na zbernom dvore v Radvani.
Záujem o kompost je veľký
„Výrobou kompostu sa zaoberáme už niekoľko rokov. Jeho výroba a umiestnenie do pôdy je naším príspevkom, ako pomôcť poľnohospodárom v tomto období, ktoré je náročné i pre nich,“ priblížil generálny riaditeľ spoločnosti Marius Pedersen Slovensko Oliver Šujan.
Bioodpad privezený na kompostáreň drvia a následne podľa receptúry „namiešavajú“ do zakládok. Po skončení procesu kompostovaný materiál opúšťa technologickú plochu a je preosiaty na sitovacom zariadení.
Kompost potom prechádza chemickými a mikrobiologickými analýzami, aby overili jeho kvalitu a bezpečnosť. Výsledný produkt vyrobený certifikovaným procesom podľa testov vyhovuje technickej norme STN 46 5738 a obsahuje zmes stabilizovaných organických látok, ktoré prešli riadenými biologickými premenami.
„Hlavnú časť kompostu predávame veľkoodberateľom a maloodberateľom na využitie v poľnohospodárstve, sadovníctve, záhradníctve, krajinotvorbe či úprave a výsadbe verejnej zelene. Musím podotknúť, že nás teší záujem obyvateľov a poľnohospodárov o náš vysokokvalitný kompost. Regionálna veterinárna a potravinová správa rozhodla o používaní kompostu ako organického hnojiva a hotové komposty produkované našou skupinou získali certifikáty vydávané Ústredným kontrolným a skúšobným ústavom poľnohospodárskym a spĺňajú najvyššie kvalitatívne štandardy,“ doplnil O. Šujan.
Obdobný projekt Marius Pedersen spustil aj v Trenčíne. Záujem tamojších domácností bol v minulom roku veľký, dopyt prevýšil kapacity. Téme sme sa na Odpady-portal.sk podrobnejšie venovali vo vlaňajšom článku.
Spoločnosť Marius Pedersen je komunikačným partnerom Odpady-portal.sk.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.