NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Pohoršili si Žilina aj Nitra, Košice a Komárno poskočili. Ako mestá triedia odpad (+MAPA)

Pozreli sme sa na najnovšie dáta o triedení odpadu v 30 najväčších mestách Slovenska. Viaceré triedili lepšie a klesnú im poplatky za skládkovanie, niekde to bude naopak.

kontajnery

Foto: Odpady-portal.sk

V niektorých mestách sotva tretina, inde aj viac ako polovica. Úroveň vytriedenia komunálneho odpadu sa v slovenských samosprávach výrazne rôzni.

Ide o percentuálny údaj, ktorý vyjadruje, koľko zo všetkého vyprodukovaného odpadu sa v danom meste či obci podarilo vytriediť. V uplynulých dňoch samosprávy zverejnili najnovšie čísla za rok 2023.

Zmapovali sme, ako sa v triedení odpadu vlani darilo tridsiatim najväčším slovenským mestám. Obdobný prehľad sme na Odpady-portal.sk priniesli aj vlani.

Najviac triedia Pezinok a Nové Zámky

Priemerná úroveň vytriedenia v 30 najväčších slovenských mestách za rok 2023 dosiahla 46,93 %. V porovnaní s rokom 2022 stúpla 0,44 percentuálneho bodu. Viac ako polovica miest (16) však oproti predošlému roku vykázala nižšie čísla.

Najvyššiu mieru vytriedenia komunálneho odpadu za rok 2023 deklaruje Pezinok, a to 55,85 %. Medziročne si mesto mierne pohoršilo o 0,05 percentuálneho bodu, ale na prvé miesto v rebríčku za rok 2023 to teraz stačilo.

Nové Zámky, ktoré vykázali najvyššiu úroveň vytriedenia za rok 2022 (56,77 %), v úrovni vytriedenia klesli o približne jeden percentuálny bod na 55,73 %. V štatistike tak obsadili druhé miesto.

V tesnom závese v rebríčku nasleduje Liptovský Mikuláš (55,46 %) a hranicu 50 % prekročili tiež Topoľčany, Bardejov, Humenné, Ružomberok a Dubnica nad Váhom. Spomedzi krajských miest vykázala viac ako 50-percentnú úroveň vytriedenia iba Banská Bystrica.

Skokanom roka je Komárno

 
 

Zostáva vám 63% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (2)

  1. andrej.huluk@vumz.sk22.03.2024 (17:23)
    Ak je na tú istú skládku vyvážaný odpad z 2 a viac miest, v ktorých je rozličná úroveň vytriedenia a teda aj rozličná cena za skládkovanie tzn. že prevádzkovateľ skládby bude jednému mestu fakturovať napr. 22 EUR/t a druhému mestu napr. 30 EUR/t, pričom náklady na prevádzku skládky (vztiahnutú na tonu odpadu) sú zrejme vyššie ako tieto čiastky, kto bude prevádzkovateľovi skládky doplácať ten rozdiel?
  2. dubec@tsms.sk10.04.2024 (12:55)
    Pán Huluk, toto je iba zákonný poplatok, ktorý skládka aj tak odovzdáva štátu. Poplatok za skladovanie je ďaleko vyšší. A tieto peniaze si skládka necháva na svoje fungovanie a tvorí rezervu na rekultiváciu.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Medzinárodné združenie EXPRA vydalo manifest v oblasti obalov

Medzinárodné združenie EXPRA vydalo manifest v oblasti obalov

Aliancia rozšírenej zodpovednosti výrobcov, kde jedným zo zakladajúcich členov je OZV ENVI-PAK od roku 2013, rozvíja klimaticky zodpovedné obehové hospodárstvo.

Pripravujú závod na recykláciu zmiešaného plastového odpadu. Má vyrásť u susedov

Pripravujú závod na recykláciu zmiešaného plastového odpadu. Má vyrásť u susedov

Energetický koncern vsádza na chemickú recykláciu.

Ako funguje odpadové hospodárstvo v Spojenom kráľovstve?

Ako funguje odpadové hospodárstvo v Spojenom kráľovstve?

V krajine majú viac než stovku zariadení na materiálovú recykláciu odpadov.

X
X
X
X