NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Najviac elektroodpadu produkujú Európania. Nová štúdia prináša zaujímavé zistenia

Koľko odpadu z elektrických a elektronických zariadení vyprodukuje svet a akú časť z neho sa darí recyklovať? Najnovšie štatistiky sumarizuje štúdia medzinárodnej organizácie.

elektrický a elektronický odpad

Foto: Depositphotos

V roku 2022 sa na celom svete vyprodukovalo rekordných 62 miliárd kilogramov elektronického odpadu, čo zodpovedá priemeru 7,8 kg na obyvateľa za rok. 

Dvanásť rokov predtým, v roku 2010, sa pritom na svete vyprodukovalo len 34 miliárd kilogramov elektronického odpadu. Toto množstvo sa odvtedy každoročne zvyšuje v priemere o 2,3 miliardy kg.

Predpokladá sa, že v roku 2030 vznikne až 82 miliárd kg elektronického odpadu.

Konštatuje to správa Global E-waste Monitor 2024, ktorú zverejnila tento týždeň organizácia Globálne partnerstvo pre štatistiku elektronického odpadu (Global E-waste Statistics Partnership - GESP). Odkaz na ňu nájdete v závere článku.

Zo 62 mld kg elektroodpadu sa 22,3 % elektronického odpadu zozbieralo a recyklovalo environmentálne vhodným spôsobom.

podiel kontinentov na vzniknutom elektroodpadePodiel kontinentov na vzniknutom elektroodpade | Zdroj: štúdia

Nárast tvorby elektronického odpadu teda takmer päťnásobne prevyšuje nárast formálnej recyklácie. Spôsobené to je technologickým pokrokom, vyššou spotrebou, obmedzenými možnosťami opráv, krátkymi životnými cyklami výrobkov, rastúcou elektronizáciou a nedostatočnou infraštruktúrou nakladania s elektronickým odpadom.

Z hľadiska zloženia elektroodpadu tvorilo v roku 2022 jeho kľúčové časti 31 miliárd kg kovov, 17 miliárd kg plastov a 14 miliárd kg iných materiálov (minerály, sklo, kompozitné materiály atď.).

Zloženie kovov v elektroodpade | Zdroj: štúdia

Odhaduje sa, že 19 miliárd kg elektronického odpadu, najmä kovov, ako je železo, ktoré je prítomné vo vysokom množstve a má vysokú mieru recyklácie takmer vo všetkých spôsoboch nakladania s elektronickým odpadom, sa premenilo na druhotné suroviny.

Kovy platinovej skupiny a drahé kovy patrili medzi najcennejšie kovy, ale v elektroodpade sú prítomné v oveľa menšom množstve. Napriek tomu sa podľa odhadu autorov správy premenilo na druhotné zdroje prostredníctvom formálnych a neformálnych recyklačných postupov 300 tisíc kilogramov takýchto kovov.

ASEKOL

Približne jedna tretina (20 miliárd kg) svetového elektronického odpadu má podobu malých zariadení, ako sú hračky, mikrovlnné rúry, vysávače a elektronické cigarety, ale recyklácia v tejto kategórii zariadení.

Objemy elektroodpadov podľa kategórií | Zdroj: Štúdia

Európa lídrom. Pozitívnym aj negatívnym

V roku 2022 boli regiónmi, ktoré vyprodukovali najväčšie množstvo e-odpadu na obyvateľa, Európa (17,6 kg), Oceánia (16,1 kg) a Amerika (14,1 kg).

Keďže ide o regióny s najpokročilejšou infraštruktúrou zberu a recyklácie, majú aj najvyššie zdokumentované miery zberu a recyklácie na obyvateľa (7,53 kg na obyvateľa v Európe, 6,66 kg na obyvateľa v Oceánii a 4,2 kg na obyvateľa v Amerike).

Približne jedna tretina (20 miliárd kg) svetového elektronického odpadu má podobu malých zariadení, ako sú hračky, mikrovlnné rúry, vysávače a elektronické cigarety, ale miera recyklácie tejto kategórie zariadení je stále veľmi nízka, celosvetovo len 12 %.

Ďalších 5 miliárd kg elektronického odpadu tvoria malé IT a telekomunikačné zariadenia, medzi ktoré patria notebooky, mobilné telefóny, GPS zariadenia a routery; len 22 percent z nich je zdokumentovaných ako oficiálne zozbierané a recyklované.

Miera zberu a recyklácie je zvyčajne najvyššia v prípade ťažších a objemnejších kategórií zariadení, ako sú veľké zariadenia, zariadenia na výmenu teploty a obrazovky a monitory.

Zdokumentované miery formálneho zberu a recyklácie sa v jednotlivých regiónoch výrazne líšia, pričom Európa sa môže pochváliť 42,8 percentami.

Napriek tomu však štúdia konštatuje, že členské štáty EÚ dosiahli len malý pokrok pri dosahovaní vlastných právne záväzných cieľov zberu.

Politiky WEEE má menšina štátov

Podľa údajov z júna 2023 sa tempo rastu krajín, ktoré zavádzajú politiku, právne predpisy alebo reguláciu v oblasti elektronického odpadu, spomaľuje.

Zatiaľ len 81 krajín, teda 42 % zo všetkých krajín sveta, prijalo politiku v oblasti elektronického odpadu, čo pokrýva 72 % svetovej populácie.

V rokoch 2019 až 2023 sa počet krajín s takouto legislatívou mierne zvýšil, a to zo 78 na 81.

Z týchto 81 krajín malo 67 právny nástroj upravujúci nakladanie s elektronickým odpadom, ktorý obsahoval ustanovenia podporujúce zásadu environmentálnej politiky rozšírenej zodpovednosti výrobcov (EPR).

Krajiny, ktoré majú takýto právny nástroj, majú zvyčajne širokú sieť zberných miest na separovaný zber elektronického odpadu, finančné mechanizmy na správne nakladanie s elektronickým odpadom a lepšiu dokumentáciu a infraštruktúru na nakladanie s elektronickým odpadom.

Elektroodpad má veľkú ekonomickú hodnotu

Ekonomická hodnota kovov obsiahnutých v elektronickom odpade, ktorý vznikne na celom svete v roku 2022, sa odhaduje na 91 miliárd amerických dolárov (USD).

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Natočili dokument o zálohovaní na Slovensku. Má inšpirovať v zahraničí

Natočili dokument o zálohovaní na Slovensku. Má inšpirovať v zahraničí

Pri rozbehu slovenského systému pomohla spolupráca stakeholderov, hovorí šéf OZV NATUR-PACK.

Uvádzate na trh drevené palety? Pozor na chybu, ktorá vás môže stáť nemalé peniaze

Uvádzate na trh drevené palety? Pozor na chybu, ktorá vás môže stáť nemalé peniaze

Pri evidencii si treba dať pozor na opakovane použiteľné drevené palety, píše odborníčka z OZV ENVI - PAK.

Kríza recyklácie plastov sa týka aj Slovenska. Hráči na trhu sa zhodujú, že by vlády mali konať

Kríza recyklácie plastov sa týka aj Slovenska. Hráči na trhu sa zhodujú, že by vlády mali konať

Profesionáli v odpadovom hospodárstve poukazujú na nerovnosť podmienok voči importérom, aj na potrebu zásahu vlád.