NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Testujeme povinnú úpravu odpadov. Chceme byť pripravení, hovorí šéf odpadovej spoločnosti

V Marius Pedersen finalizujú budovanie technológií na úpravu odpadov pred skládkovaním. Oliver Šujan priblížil proces prípravy na novú povinnosť pri nakladaní s odpadom.

Oliver Šujan

Oliver Šujan | Foto: Odpady-portal.sk

Na najväčšom európskom veľtrhu pre vodné hospodárstvo, odpadové vody, odpady a suroviny IFAT 2024 v Mníchove sme sa zhovárali s generálnym riaditeľom spoločnosti Marius Pedersen, a.s., Oliverom Šujanom. 

V článku sa dozviete:

  • ako sa v spoločnosti Marius Pedersen pripravujú na povinnosť úpravy odpadov,
  • ako vnímajú priebeh prípravy novej legislatívy,
  • či dôjde k zvýšeniu poplatkov za komunálny odpad,
  • aký vplyv bude mať úprava odpadov na zachytávanie skládkových plynov,
  • aký vývoj očakáva Oliver Šujan v súvislosti s ďalšou povinnosťou od roku 2027.

Pripravujú predpisy

Šéf najväčšej odpadovej skupiny v SR ocenil intenzívnejší záujem ministerstva životného prostredia o komunikáciu s účastníkmi trhu pri príprave legislatívy.

„Vďaka veľmi proaktívnemu prístupu ministerstva životného prostredia sa zúčastňujeme na príprave legislatívy na zavedenie úpravy zmesových odpadov. Rozbehnuté je tiež medzirezortné pripomienkové konanie k zákonu o poplatkoch za uloženie odpadov na skládku,” priblížil O. Šujan.

Konferencia ENVIROMANAGEMENT 2024

Došlo tiež k dohode s obcami a s mestami na úprave výšky poplatkov za výstup z úpravy odpadov.

V súčasnosti sa podľa O. Šujana čaká na legislatívne doladenie predpisu a nastavenie parametrov pre úpravu odpadov. Vo firme očakávajú, že parameter biologickej stability GS21 z vyhlášky MŽP SR o skládkovaní odpadov nebude potrebné spĺňať povinne, ale dobrovoľne, tak, ako ho avizoval minister životného prostredia Tomáš Taraba v novembri minulého roku.

„Veľmi to vítame, nakoľko pre rozbeh tohto spôsobu nakladania s odpadom je bezpochyby lepšie, ak tie podmienky nie sú prísnejšie. Predpokladáme, že pravidlá sa budú po rokoch sprísňovať a bude sa zvyšovať aj poplatok, aby došlo k odklonu odpadu od skládkovania,” uviedol O. Šujan.

Oliver ŠujanOliver Šujan na veľtrhu IFAT | Foto: Odpady-portal.sk

Budujú zariadenia

Marius Pedersen v súčasnosti stavia viacero zariadení na úpravu odpadu pred skládkovaním. Všetky sú umiestnené na súčasných skládkach, takže z pohľadu spoločností, ktoré dovážajú odpad, nedôjde k žiadnej zmene, nakoľko odpad bude doručený na to isté miesto, iba do inej časti skládky.

Firma má v súčasnosti vydaných prevádzkové súhlasy na zariadenia na deviatich miestach, zvyšné tri sú v štádiu výstavby, alebo povoľovacieho procesu.

„To znamená, že na všetkých dvanástich aktívnych skládkach budú funkčné zariadenia na úpravu odpadov,” objasňuje O. Šujan.

drvenie odpadovDrvič pre úpravu odpadov odpadov | Ilustračné foto: Odpady-portal.sk

Spustili pilotné testovanie

Povinnosť úpravy odpadov bude účinná od 1. januára 2025. V Marius Pedersen však už zrealizovali pilotný projekt, v rámci ktorého testovali technológiu úpravy odpadov.

„Keďže ide o úplne nové zariadenia, tak sa učíme optimalizovať proces drvenia a sitovania a pracujeme s rôznymi veľkosťami frakcií a ich pomermi medzi ťažkou a ľahkou frakciou.”

Zároveň spustili aj testovanie stabilizácie v bio-boxoch, ktoré spočíva v aktívnom meraní vlhkosti a ostatných parametrov a nastavovaní vstupných parametrov pre dodávanie kyslíku a vlhkosti.

„Odpad presúvame medzi boxami a meriame priebežne výstupné hodnoty. Učíme sa, ako čo najefektívnejšie znížiť limitné hodnoty AT4, aby mohol byť odpad uložený do telesa skládky.”

Testujú rôzne možnosti úpravy odpadov

V Marius Pedersen testovali úpravu odpadov na skládkach vo Zvolenskej Slatine a neskôr v Bzenici, na ktorých overujú dva rôzne koncepty: otvorený a zatvorený. Časť drvičov je mobilná, čím chcú flexibilne reagovať na prípadné odstávky zariadení. 

„V prípade, že sa nám nepodarí zvyšné tri zariadenia vybudovať včas, tak nám to vytvára možnosť, ako dopraviť odpad na už existujúce zariadenia, kde dôjde k úprave, a potom naspäť k odvozu odpadu na pôvodné skládky tak, aby sa dodržali aj zmluvy, ktoré máme so zákazníkmi,” vysvetlil O. Šujan.

Zvýšia sa poplatky

Keďže úprava odpadov je technologicky aj nákladovo náročná, odpadové spoločnosti budú musieť preniesť túto položku do cien za zneškodnenie a zhodnotenie odpadov. Zároveň budú musieť upraviť zmluvy so zákazníkmi, vrátane samospráv.

„V našom prípade to znamená zazmluvniť viac ako 400 komunálnych zákazníkov. Túto službu buď pridávame do existujúceho kontraktu, alebo ako samostatnú novú službu”, vysvetľuje šéf odpadovej spoločnosti.

Aj vo firme očakávajú, že to povedie k zvýšeniu poplatkov za zmesový komunálny odpad. „Na jednej strane dôjde k zníženiu priemerného poplatku, ktorý je v súčasnosti približne 18 eur. Očakáva sa, že výstup bude spoplatnený vo výške sedem eur, teda, že dôjde k zníženiu tejto finančnej položky. Na druhej strane však bude potrebné zaplatiť úpravu odpadov, ktorá bude približne na úrovni 40 až 50 eur za tonu bez DPH. Náklad za zneškodnenie odpadu sa zrejme zdvojnásobí, čo môže viesť k zvýšeniu nákladov na odpadové hospodárstvo o 20-30 percent” objasnil O. Šujan.

Obce by mali na túto skutočnosť reagovať novelizáciou všeobecne záväzných nariadení už na jeseň tohto roku. Preto považuje O. Šujan za dôležité, aby bolo nové nariadenie vlády vydané čo najskôr.

Zachytávanie skládkového plynu môže byť utopená investícia

Prevádzkovatelia viacerých skládok majú vybudované zariadenia na zachytávanie skládkových plynov. Ich výkon sa však bude po tom, čo bude môcť byť ukladaný iba stabilizovaný odpad, postupne znižovať. Nákladné technológie tak nebudú mať svoje využitie.

Oliver Šujan to považuje za vážny problém. „Viac ako finančná strata je to však environmentálna ujma. V súčasnosti máme sedem zariadení na aktívne odplyňovanie, na ktorom vyrábame čistú, zelenú energiu. Príjem z toho nie je zanedbateľný, ale nie je ani natoľko významný, aby došlo k strate rentability skládkovania. Zariadenia však budeme musieť po čase vypnúť,” vysvetľuje O. Šujan.

Ministerstvo nie je naklonené k riešeniu, ktoré by zvýhodňovalo tieto prevádzky napríklad tým, že by nemuseli odpad stabilizovať, ale pokračovali by v ukladaní zmesového komunálneho odpadu bez úpravy.

„Navrhovali sme to počas rokovaní. Podľa nás je to lepšie riešenie, než stabilizácia, pri ktorej dochádza k úniku oxidu uhličitého.”

Ďalšie povinnosť pribudne o dva roky

 
 

Zostáva vám 18% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zdraží sa energetické zhodnocovanie odpadu. Do ETS chce pristúpiť aj Spojené kráľovstvo

Zdraží sa energetické zhodnocovanie odpadu. Do ETS chce pristúpiť aj Spojené kráľovstvo

Konzultácie k zámeru pripojiť sa do ETS potrvajú do začiatku augusta.

Prevzali ďalšieho hráča v odpadoch. Skupina KOSIT sa rozrastá o novú firmu

Prevzali ďalšieho hráča v odpadoch. Skupina KOSIT sa rozrastá o novú firmu

Najnovšou akvizíciou KOSIT-u je firma s miliónovými obratmi. Na trhu je už takmer 25 rokov.

Až polovicu vyhodených potravín by sme mohli ušetriť. Ponúkajú sa dve riešenia

Až polovicu vyhodených potravín by sme mohli ušetriť. Ponúkajú sa dve riešenia

Zabezpečenie kontinuálneho chladenia by mohlo ročne zachrániť 620 miliónov ton potravín a znížiť emisie z potravinového odpadu o viac ako 40 %. Podobné výsledky sa však dajú docieliť aj skrátením dodávateľských reťazcov.

X
X
X
X