Zaužívané spôsoby klimatizovania a vykurovania budov by mohla nahradiť pasívna regulácia teploty pomocou plášťov vyrobených napríklad aj z plastového odpadu.
Chcú regulovať sálavé teplo
Výskumníci z Princetonskej univerzity a Kalifornskej univerzity v Los Angeles vyvinuli mechanizmus pasívneho chladenia budov v lete a zároveň ich vykurovania v zime, ktorý sa zakladá na ochranných vrstvách vyrobených z bežných druhov plastov.
Navrhované povrchové úpravy obmedzia tepelné toky medzi budovami a prostredím len na určité vlnové dĺžky, čo v budove udrží komfortnú teplotu a zároveň ušetrí nemalé množstvo energie, navyše účinnejšie ako to v súčasnosti dosiahnu zvyčajné takzvané obalové konštrukcie budov.
Spoluautor štúdie docent Jyotirmoy Mandal z Princetonu uvádza, že udržiavanie príjemných podmienok v budovách je v kontexte globálneho nárastu teplôt čoraz náročnejšie.
„K výmene tepla medzi budovami a prostredím dochádza prostredníctvom sálania. Úpravou optických vlastností plášťov budov dokážeme sálanie tepla lepšie využiť a novými účinnými spôsobmi regulovať teplotu v budovách,“ hovorí vedec.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.