NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Kde nájsť peniaze na čoraz drahší triedený zber? OZV chcú vedieť, za čo platia (DISKUSIA)

Výrobcovia, zberové spoločnosti aj samosprávy sa zhodujú na potrebe väčšej transparentnosti financovania odpadov. Líšia sa v tom, ako ju dosiahnuť.

Diskusia EE Club o financovaní triedeného zberu

Foto: Odpady-portal.sk

Triedený zber komunálnych odpadov financujú výrobcovia a dovozcovia výrobkov, ktorí sa považujú za pôvodcov odpadov.  Cez organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV) a spolu so samosprávami rozhodujú o tom, čo a ako sa bude zbierať a akým spôsobom sa s odpadom v obci naloží. Realizáciu zabezpečujú zberové spoločnosti.

Fungovanie akéhosi „trojuholníka“ subjektov v odpadoch nie je vždy bezproblémové. Rastúce náklady na odpady, či početné a časté zmeny v systéme s ekonomickým dopadom spôsobujú, že na niektoré aktivity chýbajú peniaze. Zberové firmy bijú na poplach, lebo z triedeného zberu sa stáva stratová aktivita. Výrobcovia vravia, že nemajú problém zaplatiť viac, ak je to naozaj treba. No chcú vidieť reálne čísla.

O súčasnom stave triedeného zberu, jeho financovaní, rozšírenej zodpovednosti výrobcov, aj budúcom nastavení systému odpadového hospodárstva sa diskutovalo na nedávnom EE Clube denníka Odpady-portal.sk.

V článku sa dozviete:

  • ako jednotliví hráči v triedenom zbere vnímajú súčasné prostredie rozšírenej zodpovednosti výrobcov z hľadiska trhu,
  • aký objem peňazí dopláca zberová spoločnosť na triedený zber a prečo v tomto roku uloží viac plastového odpadu na skládku,
  • ako si zástupca zberových firiem predstavuje optimálny spôsob financovania triedeného zberu,
  • prečo triedenie plastového odpadu v súčasných podmienkach nemá podľa zberoviek zmysel a triedený zber sa stáva nezaujímavým,
  • ako si výrobcovia predstavujú optimálny systém triedeného zberu a čo požadujú.

Rozšírená zodpovednosť a trh

V trojuholníku výrobcovia (OZV), samosprávy, zberové spoločnosti sa všetky subjekty spravidla snažia o minimalizáciu nákladov, čo podľa zástupcu obcí a miest prináša určité deformácie.

„OZV sa snažia zazmluvniť tie obce, kde sa najmenej separuje, lebo sú najlacnejšie,“ myslí si Branislav Tréger, podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS).

Zástupcovia zberových spoločností sa nazdávajú, že trhová ponuka a dopyt v súčasnom nastavení systému odpadového hospodárstva funguje, hoci s menšími nedostatkami.

„Takýto trojuholník je slovenské špecifikum, nie je to bežné usporiadanie v Európe. Systém má svoje výhody aj nevýhody. Napríklad v Dánsku, ktoré sa často dáva za vzor, doteraz neexistuje rozšírená zodpovednosť výrobcov. Pozerajú sa po existujúcich systémoch v Európe, no zatiaľ vhodný nenašli. Zavedenie RZV na obaly odložili, napriek tlaku európskej legislatívy,“ uviedol Juraj Jakeš, zastupujúci Zväz odpadového priemyslu (ZOP).


VideozáznamAj výrobcovia považujú súčasné prostredie RZV za trhové, hoci s určitými obmedzeniami.

„Rozšírená zodpovednosť priamo narúša klasický mechanizmus ponuky a dopytu, čo sa môže javiť ako negatívum. Na druhej strane pomáha plniť ciele recyklácie a znižovania skládkovania,“ myslí si Roman Šterbák, projektový manažér Slovenského združenia pre značkové výrobky (SZZV).

Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO) súhlasí, že RZV je dobrý nástroj, pretože vychádza z princípu znečisťovateľ platí. Avšak klasický mechanizmus ponuky a dopytu tu podľa neho neexistuje. „Chýba, aby sa cena odvíjala od reálnych údajov. Spôsob, ako to dosiahnuť, je transparentné tendrovanie a systém, kde výrobcovia vedia, za čo platia.

 
 

Zostáva vám 74% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Schválili zmeny, ktoré sa dotknú aj odpadov. Kľúčové smernice prešli revíziou

Schválili zmeny, ktoré sa dotknú aj odpadov. Kľúčové smernice prešli revíziou

Nová legislatíva rieši zápach aj emisie metánu. Prevádzkovatelia skládok majú rešpektovať závery o najlepších dostupných technikách (BAT).

Preprava odpadu po novom: Čo nás čaká a neminie? 1. časť (PRÁVNY POHĽAD)

Preprava odpadu po novom: Čo nás čaká a neminie? 1. časť (PRÁVNY POHĽAD)

Prinášame prvý z článkov Kataríny Brath Liebscherovej z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland, týkajúci sa Nariadenia o preprave odpadu a jeho budúcom použití v praxi.

Názor. Treba zadefinovať textilný odpad. Kľúčové je opätovné použitie

Názor. Treba zadefinovať textilný odpad. Kľúčové je opätovné použitie

Nezbierajme z obcí iba špinavý textilný odpad pohádzaný v kontajneroch a po zemi, píše Miroslava Kuchárová.

X
X
X
X