Minister chce dosadiť ľudí do právnej rady správcu. O jeho zoštátnení zatiaľ neuvažuje, ale v budúcnosti to nevylúčil.
Ministerstvo životného prostredia predložilo predvčerom (6. augusta 2024) do skráteného pripomienkového konania návrh novely zákona č. 302/2019 Z. z. o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje.
V jednom z bodov návrhu si chce ministerstvo vytvoriť priestor pre to, aby mohlo zmeniť zakladajúce dokumenty správcu zálohového systému. Podľa ministra Tomáša Tarabu je cieľom opatrení získať transparentnú kontrolu štátu. Uviedol to na dnešnej tlačovej konferencii.
Zmenou zakladajúcich dokumentov by mohlo ministerstvo zoštátniť systém zálohovania nápojových obalov. O to sa snažil Tomáš Taraba už v novembri 2022, kedy bol opozičným poslancom parlamentu. Vtedy navrhol novelu zákona, ktorou by vznikla štátna recyklačná spoločnosť, ktorá by spravovala systém. Téme sme sa venovali v samostatnom článku.
Systémy zálohovania nápojových obalov, ktoré sú založené na princípe rozšírenej zodpovednosti výrobcov, predpokladajú, že výrobcovia majú kontrolu aj nad vedením správcu, nakoľko sú povinnými platcami do systému. Tomáš Taraba s takýmto riešením nesúhlasí.
„V čase, keď som bol ešte opozičný politik, tak som namietal, že systém zálohovania PET fliaš bude monopolný, že štát nebude mať nad ním žiadnu kontrolu, dokonca vedenie tej firmy môže byť vybraté spomedzi tých, ktorí tento monopol získali,” uviedol na tlačovej konferencii.
Tlačová konferencia 7. augusta 2024 | Foto: Odpady-portal.sk
Kritizuje nedostatok kontroly
Ministerstvo má v súčasnosti podľa zákona niekoľko nástrojov, akými môže kontrolovať správcu systému. Do dozornej rady správcu vymenúva troch zástupcov. Zároveň preskúmava ročnú účtovnú závierku a správu o činnosti správcu a predkladá svoje vyjadrenie správnej rade správcu prostredníctvom člena dozornej rady. Taktiež kontroluje vedenie účtovníctva správcu prostredníctvom člena dozornej rady.
Tomáš Taraba považuje tieto nástroje za nedostatočné, preto v návrhu novely chce vymenúvať a odvolávať zástupcov aj do správnej rady.
Prekáža mu tiež, že správca môže nakladať s príjmami, ktoré nadobudol z nevyplatených záloh, až do výšky 50 percent. Navrhuje preto znížiť variabilitu len na 20 percent.
„Dokonca 50 percent obratu tejto spoločnosti, výdavky mohli ísť bez súhlasu ministerstva. Po prijatí zmien, ktoré sme navrhli, sa celý systém dostane pod veľmi rýchlu, účinnú a efektívnu a transparentnú kontrolu štátu. To znamená, že ak tu niekto má monopol, cez ktorý preteká viac ako sto miliónov eur, tak štát bude mať veľmi jasný prehľad. Bude presne vedieť, čo sa vo vnútri deje, na aké výdavky to ide, bude mať veľmi jasnú kontrolu nad tým, že či tam nedochádza napríklad nekalej ekonomickej činnosti v tom zmysle, že niektoré firmy nevedia včas získať kód, bez ktorého neviete predávať žiaden tovar na trhu. Ak teda táto zmena prejde, tak naozaj sa posunieme v oblasti aj transparentnosti a kontroly oveľa ďalej.”
Pripomeňme, že za minulý rok vykázal správca zálohového systému stratu, keďže jeho celkové výdavky za rok 2023 podľa zverejnených výkazov dosiahli 227,9 mil. eur. V porovnaní s príjmami tak boli približne o 18 miliónov eur vyššie. Drvivú väčšinu výdavkov tvoria platby distribútorom, z ďalších väčších je to preprava a osobné náklady.
Zoštátňovať zatiaľ nechce
Zostáva vám 35% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.