V júlovom balíku infringementov sa Komisia zaoberala aj porušeniami pravidiel pre odpady. Týkajú sa aj Slovenska.
Európska komisia vo svojom pravidelnom balíku rozhodnutí o porušení právnych predpisov vedie právne kroky proti členským štátom za nedodržiavanie ich povinností vyplývajúcich z práva EÚ.
V júlovom balíku zverejnila informáciu o viacerých konaniach, ktoré sa týkajú životného prostredia. O konaní voči Slovensku za to, že nedodržiava pravidlá pre čistenie odpadových vôd, sme informovali už koncom júla.
Rozhodnutia komisie majú za cieľ zabezpečiť riadne uplatňovanie práva EÚ.
Taliansko netransponovalo smernicu
Komisia v júli vyzvala Taliansko, aby správne transponovalo rámcovú smernicu o odpadoch. V tejto veci začala konanie voči krajine tým, že zaslala formálnu výzvu (INFR(2024)2097) z dôvodu, že Taliansko správne netransponovalo rámcovú smernicu o odpade.
V zmenenej a doplnenej smernici sa totiž stanovujú záväzné ciele pre recykláciu a prípravu komunálneho odpadu na opätovné použitie. Zavádzajú sa ňou aj požiadavky na členské štáty, aby zlepšili svoje systémy nakladania s odpadom a efektívnosť využívania zdrojov.
Lehota na transpozíciu zmenenej smernice do vnútroštátnych právnych predpisov členských štátov bola 5. júla 2020.
Komisia už začala infringementy proti desiatim ďalším členským štátom: Bulharsku, Česku, Estónsku, Francúzsku, Cypru, Holandsku, Rakúsku, Poľsku, Portugalsku a Rumunsku.
Komisia zistila, že Taliansko správne netransponovalo niekoľko ustanovení zmenenej a doplnenej smernice vrátane ustanovení o rozšírenej zodpovednosti výrobcov, zabezpečení vysokokvalitnej recyklácie, separovanom zbere nebezpečného odpadu a zavedení elektronického systému vysledovateľnosti.
Taliansku má po formálnej výzve dva mesiace na odpoveď a odstránenie nedostatkov, na ktoré upozornila Komisia. Ak nebude odpoveď uspokojivá, Komisia sa môže rozhodnúť vydať odôvodnené stanovisko.
V cieľoch zberu a recyklácii odpadov zlyhávajú všetci
Komisia vyzvala všetky členské štáty, aby splnili ciele zberu a recyklácie odpadu.
Konanie o porušení začala tým, že členským štátom zaslala formálne výzvy (v prípade Slovenska ide o INFR(2024)2129) za nesplnenie cieľov zberu a recyklácie odpadu.
„Na základe najnovších dostupných údajov, ktoré členské štáty oznámili, všetky nesplnili niekoľko cieľov zberu a recyklácie odpadu stanovených v rámci platných právnych predpisov EÚ o odpadoch,” informuje Európska komisia.
V rámcovej smernici o odpadoch (smernica 2008/98/ES o odpadoch v znení smernice (EÚ) 2018/851) sa stanovujú právne záväzné ciele pre prípravu na opätovné použitie a recykláciu komunálneho odpadu.
Až osemnásť krajín, vrátane Slovenska, nesplnilo cieľ prípravy na opätovné použitie a recykláciu komunálneho odpadu (ako je papier, kov, plasty a sklo) na rok 2020 na 50 %.
Zostáva vám 57% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.