Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Slovensko čelí ďalšiemu infringementu. Dôvodom sú odpadové vody aj zber a recyklácia odpadu

Európska komisia požaduje nápravu.

Európska komisia

Foto: Depositphotos

Slovensko čelí ďalšiemu apelu, aby zabezpečilo riadny zber a čistenie komunálnych odpadových vôd. Európska komisia teraz zaslala vláde tzv. odôvodnené stanovisko, ďalším krokom môže byť postúpenie veci Súdnemu dvoru EÚ. Celý prípad sa ťahá už roky.

Svoje rozhodnutie Komisia zverejnila v rámci júlového súboru prípadov nesplnenia povinnosti, tzv. infringementov. Formálnu výzvu zároveň Slovensko dostalo aj v súvislosti so zberom a recykláciou odpadov.

Čo kritizuje Komisia

Brusel slovenskej vláde vyčíta nedodržiavanie povinností stanovených v smernici o čistení komunálnych odpadových vôd (smernica Rady 91/271/EHS). Tá okrem iného vyžaduje, aby sa komunálne odpadové vody pred vypustením do životného prostredia zbierali a čistili.

Z európskej legislatívy vypláva, že mestá a veľkomestá musia vybudovať potrebnú infraštruktúru na zber a čistenie svojich komunálnych odpadových vôd. Nezozbierané alebo nevyčistené odpadové vody môžu ohroziť ľudské zdravie a znečistiť jazerá, rieky, pôdu, pobrežné a podzemné vody.

„Na Slovensku nemá šesť aglomerácií vytvorený zberný systém a nemá zabezpečené primerané čistenie komunálnych odpadových vôd vstupujúcich do zberných systémov. Vo všetkých týchto aglomeráciách sa mal zabezpečiť súlad do 31. decembra 2015,“ pripomína Komisia.

V reakcii na pretrvávajúci problém Slovensko v decembri 2021 dostalo z Bruselu tzv. formálnu výzvu, kedy sme o téme podrobnejšie referovali na Voda-portal.sk.

„Slovenské orgány reagovali na vyjadrené obavy a znížili počet nevyhovujúcich aglomerácií z 19 na šesť. Nie všetky problémy sa však podarilo v plnej miere odstrániť. Komisia preto rozhodla o vydaní odôvodneného stanoviska Slovensku,“ píše sa v najnovšom vyjadrení eurokomisie.

Slovensko má teraz dva mesiace na to, aby odpovedalo a prijalo potrebné opatrenia. V opačnom prípade môže Komisia rozhodnúť o postúpení veci Súdnemu dvoru Európskej únie.

Problémy našli aj v odpadoch

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. lubos.hrnciar@gmail.com01.08.2024 (08:42)
    Vody by sa mali čistiť. Mali by si do seba vstúpiť vodárenské spoločnosti. Tie prevádzkujú u nás napr. aj vodovody. Ak si dobre spomínam, u nás vodárenská spoločnosť v zahraničných rukách sledovala, ako obec vybudovala nový obecný vodovod. S grantovou podporou samozrejme. Záchyt prameňa, mnohokilometrový prívod do obce a vodojem už bol urobený pre starú vetvu vodovodu v časti obce. Na a potom vodárenská spoločnosť vybalila na obec podmienky, na základe ktorých môže obec prevádzkovať vodovod. Obec si povedala - zložité, predajme to vodárenskej, veď na prevádzku má podmienky a rada nadobudne majetok so zdrojom, prívodom, vodojemom a obecným rozvodom - hoci z časti starým, ale z väčšiny úplne novým. A ešte do dostanú za zníženú cenu, lebo v tom bol grant. No a oni, slávomilovia, s čím prišli. Povedali obci takto. Zoberieme od Vás bezodplatne nový obecný rozvod a budeme na ňom v zarábať. To, že ste mali grant - ten si vezmeme vo forme rozvodu, ďakujeme. A obecné preinvestované peniaze - no buďte radi, že ste si zabezpečili pitnú vodu do domácnosti - je to vaša povinnosť z obecného zákona. My budeme takí dobrí, že to budeme za Vás obyvateľom fakturovať. A staré časti vodovodu? Záchyt, prívod - tie si nechajte. Musíte sa ale o to starať tak, aby sme vždy mali vodu u koncového odberateľa a mohli za ňu neohrozene fakturovať. To dáme obci aj do zmluvy, aby sa vedelo o čo ide. No takto dáko. Asi by si teda v tých 6 aglomeráciách mali niaky takýto model vyrobiť. Naň by ešte hádam aj grant bolo možné zohnať. A odpady? Myslím, že RZV je super myšlienka. OZV financujú a zabezpečujú, a vedia čo robia. Tam by som problém nevidel. Možno pridať pár komodít, aby bola lepšia účtovná bilancia a teda vyššie % zhodnotenia, ale tam by som sa ozaj nebál.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Chcú meniť zákon o odpadoch aj EIA. Vláda predložila plán na ďalší rok

Chcú meniť zákon o odpadoch aj EIA. Vláda predložila plán na ďalší rok

Zákon o odpadoch by vláda chcela otvoriť dvakrát.

Novela zákona o EIA sa vracia do parlamentu. Prezident ju s výhradami vetoval

Novela zákona o EIA sa vracia do parlamentu. Prezident ju s výhradami vetoval

Ministerstvo životného prostredia zároveň už avizuje, že zákon o EIA otvorí opäť.

Pokračujú zmätky. Ministerstvo mení pravidlá pre elektronické ohlásenia cez ISOH

Pokračujú zmätky. Ministerstvo mení pravidlá pre elektronické ohlásenia cez ISOH

Viacero otázok je stále nevyjasnených a čas sa kráti, upozorňujú experti. Elektronický formulár chce ministerstvo sprístupniť na testovanie 9. decembra.

X
X
X
X