Kríza v európskom triedení textilu a by mohla vyvolať dominový efekt, tvrdí v spoločnom stanovisku Európska konfederácia recyklačného priemyslu (EuRIC) a združenie Municipal Waste Europe (MWE).
Európske odvetvie triedenia a recyklácie textilu v súčasnosti zažíva podľa nich bezprecedentnú krízu, ktorá je ešte výraznejšia ako počas pandémie COVID-19. Tvrdia to v spoločnom vyhlásení združenia EuRIC Textiles, ktoré je pobočkou Európskej konfederácie recyklačného priemyslu (EuRIC), a neziskové združenie Municipal Waste Europe, ktoré zastupuje záujmy miestnych orgánov pri plnení ich povinností v oblasti odpadového hospodárstva.
Spoločné stanovisko zverejnili 21. októbra, odkaz nájdete v závere článku.
Odvetvie je podľa nich pod obrovským tlakom v dôsledku viacerých globálnych porúch, vrátane vojny na Ukrajine, logistických problémov v Afrike a vzostup ultra rýchlej módy.
Výsledkom je nadmerná ponuka použitého textilu a prudký pokles dopytu zo strany tradičných vývozných trhov.
Obchod so „second hand” klesá
Obchod s použitým textilom medzi EÚ a krajinami mimo EÚ sa v roku 2023 medziročne znížil zo 464 993 ton na 430 185 ton.
„Ak sa pozrieme len na Nemecko, vývoz použitého textilu do Ghanu (jeden z kľúčových európskych vývozných trhov) sa znížil zo 7911,2 tony v roku 2020 na 4532,9 ton v roku 2023,” konštatujú združenia.
Upozorňujú na to, že nízky zostáva aj dopyt po recyklovaných materiáloch: recyklovaná bavlna mala vlani odhadovaný objem výroby 319 000 ton, čo je v porovnaní s 24,4 miliónmi ton primárnej bavlny len zlomok produkcie.
V dôsledku toho ceny použitého textilu prudko klesli, zatiaľ čo náklady na zber, triedenie a recykláciu prudko vzrástli.
Recyklácia textilu je v strate
Podľa oboch združení sú ceny za vytriedené použité odevy od jari tohto roku také nízke, že už nepokrývajú náklady na spracovanie. To vedie k veľkým problémom s peňažnými tokmi pre prevádzkovateľov triedenia.
„Sklady sú preťažené, čím sa zvyšuje riziko spaľovania textilného odpadu,” dôvodia.
Požadujú nižšie dane na recykláciu, vyššie na primárnu surovinu
Združenia preto vyzývajú EÚ, aby povzbudila členské štáty k zníženiu DPH na činnosti spojené s opravou, opätovným použitím a recykláciou textilu v rámci existujúcej smernice o DPH a preskúmala možnosť zavedenia dane z nových materiálov na báze ropy.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.