NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Obaly a odpady: Slovensko zostáva lídrom EÚ v jednom ukazovateli (+ GRAFY)

Slovensko je naďalej medzi najlepšími v miere recyklácie plastových odpadov z obalov. Má to však háčik.

plastové odpady z obalov

Foto: Odpady-portal.sk

V roku 2022 sa v EÚ vyprodukovalo celkovo 83,4 milióna ton obalového odpadu, čo predstavuje 186,5 kg na obyvateľa. V porovnaní s rokom 2012 síce ide o nárast o 31,7 kg, ale v porovnaní pokles o 3,6 kg na obyvateľa. Vyplýva to z údajov o plastových odpadov z obalov, ktoré minulý týždeň aktualizoval Eurostat.

V článku sa dozviete:

  • aká je miera recyklácie plastových odpadov z obalov v EÚ,
  • aká je miera zhodnotenia plastových obalov v krajinách EÚ,
  • aká je produkcia odpadov z obalov v krajinách EÚ na osobu (kg),
  • aký je podiel odpadov z obalov podľa materiálu a krajín.

V roku 2022 vzniklo v EÚ podľa odhadov 186,5 kg odpadov z obalov na obyvateľa (v rozmedzí od 78,8 kg na obyvateľa v Bulharsku po 233,8 kg na obyvateľa v Írsku). V rokoch 2011 až 2022 bol v EÚ hlavným obalovým odpadom „papier a lepenka“ (34,0 mil. ton v roku 2022), nasledovaný plastom (16,1 mil. ton) a skleneným obalovým odpadom (15,7 mil. ton).

Konferencia OH 2025

Slovensko je vysoko v miere recyklácie plastových obalov

V roku 2022 pripadalo na každého obyvateľa EÚ v priemere 36,1 kg plastového obalového odpadu a z toho 14,7 kg bolo recyklovaných.

V miere recyklácie plastových obalov vykazuje Slovensko dlhodobo výborné výsledky. Tie však môže deformovať fakt, že Slovensko (a tiež napríklad Česko) vykazuje údaje na základe odlišnej definície, než ostatné krajiny.

EPA Plus

Eurostat presnejšie nepribližuje, o aké odlišnosti v definícii alebo v metóde výpočtu ide v prípade Slovenska. „Členské štáty uplatňujú rôzne prístupy, veľmi rozšírené je zriadenie „systémov dodržiavania povinností výrobcov“ zodpovedných za vykonávanie smernice 94/62/ES o obaloch a odpadoch z obalov a podávanie správ o nej,” uvádza na margo zdrojových údajov.

Dve odlišné metódy, iné umiestnenia

Eurostat zverejňuje u odpadových obalov dva rôzne súbory dát, tzv. datasety, ktoré poskytujú v prípade plastových odpadových obalov trochu odlišné výsledky.

Uvedieme preto oba grafy recyklácie plastových obalov, v ktorých sa Slovensko vyskytuje vysoko. V tomto prvom je Slovensko lídrom všetkých krajín.

Údaje pochádzajú z datasetu s názvom "Packaging waste by waste management operations (Odpad z obalov podľa činností nakladania s odpadmi)". Údaje za rok 2022 zatiaľ neposkytlo úradu Česko, v prípade Poľska je posledný známy údaj z roku 2019.

Druhý graf je z datasetu "Recycling rates of packaging waste for monitoring compliance with policy targets, by type of packaging (Miera recyklácie odpadov z obalov na monitorovanie plnenia cieľov politiky podľa druhu obalov)" a v ňom je Slovensko na treťom mieste, pričom v porovnaní s vlaňajškom nahlásilo až osempercentný pokles miery recyklácie.

V čom je tento dataset iný? Eurostat vysvetľuje, že v prípade plastových obalových odpadov obsahuje upravenú mieru recyklácie, ktorá zahŕňa výlučne materiál, ktorý sa recykluje späť na plast (recyklácia materiálu / výroba).

Údaje sú takmer identické s prvým datasetom, ale zistili sme, že v ostatných štyroch rokoch reportov nahlásilo sedem krajín prinajmenšom jedenkrát iný (nižší) údaj do tohto súboru, než do toho prvého. Výsledkom je práve v prípade Slovenska "prepad" z prvého na tretie miesto.

V zhodnotení plastových obalov dominujú neskládkové veľmoci

Iné je to v prípade miery zhodnotenia (angl. recovery) plastových odpadových obalov, do ktorého sa zahŕňa aj energetické zhodnocovanie. Keďže niektoré krajiny EÚ už neskládkujú komunálny odpad, vykazujú takmer stopercentnú mieru zhodnotenia plastových obalov. Slovensko však aj v tomto kritériu predčí v ním vykazovaných údajoch priemer EÚ.

Výsledky treba brať s rezervou

Európsky štatistický úrad v správe konštatuje, že sumarizuje najmä vývoj v období rokov 2011 - 2022, za ktoré sú k dispozícii oficiálne správy o odpadoch z obalov za všetky členské štáty EÚ.

Pripomína tiež, že údaje sú porovnateľné len čiastočne, a to z dôvodu zmeny metód výpočtu pre referenčný rok 2020 a neskôr. „Táto zmena má vplyv najmä na výpočet recyklovaného množstva odpadov z obalov,” upozorňuje Eurostat.

Pozrime sa na ďalšie ukazovatele.

Produkcia odpadov z obalov

Koľko odpadov z obalov vytvorí v priemere Európan? V roku 2022 vzniklo v EÚ podľa odhadov 186,5 kg na obyvateľa.

Toto množstvo sa pohybovalo od 78,8 kg na obyvateľa v Bulharsku po 233,8 kg na obyvateľa v Írsku.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Prvé slovenské mesto spúšťa triedený zber použitých plienok

Prvé slovenské mesto spúšťa triedený zber použitých plienok

Jednorazové plienky tvoria väčšinu zmesového odpadu v domácnostiach s malými deťmi.

Zrušili vyhlášku, aby nebola spaľovňa. Tým však jej povolenie neohrozili

Zrušili vyhlášku, aby nebola spaľovňa. Tým však jej povolenie neohrozili

Minister Šaško vyhovel ministrovi Tarabovi a zrušil vyhlášku, ktorá nezakazovala výstavbu spaľovne komunálnych odpadov. Platí tak pôvodný predpis, ktorý ju nezakazuje tiež.

Mapovali putovanie mikroplastov ovzduším. Zistili, odkiaľ sa berú aj kde končia

Mapovali putovanie mikroplastov ovzduším. Zistili, odkiaľ sa berú aj kde končia

Nový výskum vyvracia predošlé predpoklady, že oceán je veľkým zdrojom mikroplastov v ovzduší. Zdá sa, že v skutočnosti väčšie množstvo častíc pohlcuje.

X
X
X
X