Nároky na vybavenie zberných dvorov rastú. Aj kvôli legislatívnym požiadavkám.
Zberné dvory sú v odpadovom hospodárstve miest a obcí nezastupiteľným prvkom. Prijímajú totiž aj také odpady, s ktorými domácnosť či podnikateľ nemá ako inak naložiť. Môže ísť napríklad o objemný odpad, ktorý sa nezmestí do bežnej nádoby či nebezpečný odpad, ktorý nepatrí do obyčajného kontajnera pre svoje nebezpečné vlastnosti.
Obce a mestá bez zberného dvora zostávajú odkázané na nárazové akcie, napríklad mimoriadne zbery nebezpečných odpadov či jarné alebo jesenné „upratovanie,“ pri ktorom sú v uliciach k dispozícii veľkoobjemové kontajnery. Popri takýchto akciách je však podľa odborníkov vždy výhodou, ak existuje aj zberný dvor, kde sa dajú odpady odovzdávať počas celého roka.
„Zberný dvor je kľúčovým nástrojom fungujúceho odpadového hospodárstva,“ vysvetľuje Tomáš Jarco, riaditeľ spoločnosti MEVA-SK. „Medzi jeho kľúčové prínosy patrí podpora cirkulárnej ekonomiky, znižovanie zmesového odpadu a bezpečné skladovanie odpadu. Dôležitú úlohu zohráva aj pri vzdelávaní verejnosti v oblasti environmentálnej výchovy a ochrany životného prostredia.“
Zberné dvory fungujú rôzne
Podľa zákona o odpadoch zberný dvor predstavuje zariadenie na zber odpadov, ktoré disponuje súhlasom príslušného orgánu štátnej správy odpadového hospodárstva. Nie je však zberný dvor ako zberný dvor. Prevádzky sa líšia svojou veľkosťou, ale aj tým, aké odpady prijímajú a pre koho fungujú.
„V praxi zberné dvory delíme na klasické a mobilné, ktoré slúžia obyvateľom, špecializované, ktoré zvyčajne využívajú firmy alebo inštitúcie a zberné dvory s recyklačnými zariadeniami, umožňujúcimi priame spracovanie na mieste, čím sa znižujú náklady na prepravu a úpravu odpadu,“ hovorí T. Jarco.
Foto: MEVA-SK
Každá forma zberného dvora pritom má svoje špecifiká. Pred tým, ako sa mesto alebo obec rozhodne pustiť do výstavby alebo rozširovania zberného dvora, najprv si treba ujasniť, akým potrebám má zberný dvor slúžiť. Tomu by mal zodpovedať návrh zberného dvora.
„Veľmi dôležité je logické usporiadanie infraštruktúry, ako aj vhodné umiestnenie pre ľahkú dostupnosť obyvateľov. Zberný dvor by mal byť zároveň dobre prístupný aj pre rôzne typy vozidiel vrátane tých, ktoré prepravujú objemný alebo stavebný odpad,“ zdôrazňuje obchodná zástupkyňa MEVA-SK Lucia Ščehovičová.
Pri financovaní samosprávy majú možnosť využiť podporu z verejných zdrojov. Tento rok napríklad štát pre zberné dvory otvoril novú eurofondovú výzvu, a zberné dvory pravidelne podporuje aj Environmentálny fond. Dotácie na zberné dvory plánuje tiež v budúcom roku.
Základom je kvalitné vybavenie
Vybavenie zberného dvora môže zahŕňať širokú paletu kontajnerov, ako aj váhy a ďalšie zariadenia. Skôr než sa pustíte do nákupu, oplatí sa poradiť s odborníkom a dať dokopy jasný plán.
„Nároky na vybavenie zberných dvorov sa každoročne zvyšujú, čo súvisí nielen s vývojom spoločnosti, ale aj s novými potrebami a legislatívnymi požiadavkami,“ pokračuje L. Ščehovičová zo spoločnosti MEVA-SK patriacej pod skupinu MEVA GROUP, ktorá je tradičným výrobcom a dodávateľom kontajnerov a ďalšej techniky pre odpadové hospodárstvo.
Novinkou, na ktorú sa mestá a obce musia pripraviť už k 1. januáru 2025, je povinné triedenie textilu. V tomto prípade sú riešením špeciálne kontajnery, ktoré poslúžia na zberných dvoroch, ale v niektorých prevedeniach môžu stáť aj na verejných priestranstvách. Téme sme sa na Odpady-portal.sk podrobnejšie venovali tu.
V každom prípade by zberný dvor mal byť vybavený dostatočnými skladovacími kapacitami na rôzne druhy odpadu, teda kontajnermi pre plasty, papier, elektroodpad či nebezpečné odpady. „Aby zberný dvor plnohodnotne plnil svoju funkciu, musí byť pre obyvateľov komfortný. Vybudovaním vyvýšených plôch môžu návštevníkom uľahčiť vyloženie odpadu priamo z vozidla do veľkoobjemových kontajnerov,“ radí riaditeľ MEVA-SK Tomáš Jarco.
Okrem nových legislatívnych požiadaviek podľa neho rastú aj požiadavky na spokojnosť zamestnancov s pracovným prostredím. „Preto by kvalitný zberný dvor mal poskytovať aj adekvátne zázemie, napríklad vo forme obytného alebo sanitárneho kontajnera dodávaného ako stavba na kľúč.“
Foto: MEVA-SK
Pomáhajú moderné technológie
Medzi základné súčastí moderného zberného dvora podľa skúseností MEVA-SK patria aj čoraz populárnejšie elektronické systémy na evidenciu, ktoré pomáhajú pri monitorovaní objemu či typu odpadu. Zároveň uľahčujú administratívu.
„Prepojenie evidencie s váhou navyše zefektívňuje procesy a umožňuje automaticky priradiť hmotnosť zváženého odpadu na konto občana či podnikateľských subjektov. Ďalšie online aplikácie či platformy pomáhajú na zbernom dvore efektívne a jednoducho predchádzať tvorbe odpadu,“ dodáva T. Jarco.
Ďalším krokom v odpadovom hospodárstve samosprávy môže byť vybudovanie tzv. re-use centra s evidenciou, kde môžu občania zadarmo odovzdávať a vymieňať nepotrebné predmety. Prínosnou funkcionalitou môže byť napríklad aj online rezervácia predmetov s neskorším vyzdvihnutím.
„Moderné zberné dvory tak môžu ponúknuť ďalší nástroj na podporu princípov cirkulárnej ekonomiky, ktoré súčasne vzdelávajú a podnecujú návštevníkov k uvedomelejšiemu a zodpovednejšiemu prístupu k odpadom,“ uzatvára riaditeľ MEVA-SK Jarco.
Spoločnosť MEVA-SK je komunikačným partnerom Odpady-portal.sk.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.