Slovensku z európskej legislatívy vyplýva povinnosť znižovať výskyt voľne pohodených filtrov z cigariet.
Slovensko musí už v decembri spustiť systém na zamedzenie vzniku odpadu z voľne pohodených filtrov z cigariet. Pilotný projekt iniciatívy tabakových spoločností SPAK-EKO, zameraný na čistenie priestorov od tohto mikroplastového odpadu ako aj edukáciu verejnosti, by sa mal rozšíriť.
Kým aktuálne pokrýva mestá a obce s približne pol miliónom obyvateľov, budúci rok plánuje pokryť samosprávy až s miliónom ľudí. SPAK-EKO v súčasnosti rokuje o dohode, ktorá by zrýchlila rozširovanie tohto systému aj s Ministerstvom životného prostredia SR.
Povinnosť znižovať výskyt voľne pohodených filtrov z cigariet, ako jedného z najrozšírenejších zdrojov mikroplastového odpadu vo svete, vyplýva Slovensku z európskej legislatívy. Akým spôsobom to budeme robiť, by sme mali zadefinovať najneskôr v decembri.
„Forma prenesenej zodpovednosti na samotný tabakový priemysel, čo je v princípe práve aktivita našej iniciatívy, je v krajinách EÚ najrozšírenejší,“ vysvetľuje Miroslav Jurkovič, výkonný riaditeľ SPAK-EKO.
Potom čo od roku 2023 podporilo SPAK-EKO čistenie verejných priestorov a osadzovanie smetných nádob, v 24 mestách a obciach, s približne pol miliónom obyvateľov, je pripravené budúci rok zdvojnásobiť tieto aktivity. V tejto chvíli však ide o dobrovoľnú aktivitu, keďže ešte nie je jasné či aj Slovensko pôjde touto cestou boja s odpadom z cigaretových filtrov.
„My sme pripravení rozšíriť tento systém na ďalšie mestá a obce s tým, že budúci rok by sme zvýšili pokrytie až na milión obyvateľov a ďalšie roky by sme rozširovali systém v podobnom rozsahu“ dodáva M. Jurkovič.
V súčasnosti podľa M. Jurkoviča rokujú s Ministerstvom životného prostredia SR o uzavretí dobrovoľnej dohody, ktorá by umožnila tento systém rozširovať ešte rýchlejšie. Záujem miest a obcí o zapojenie sa do iniciatívy tu je, výrazne vzrástol aj po nedávnom spustení kampane Slovensko bez filtrov.
„Potvrdzuje sa, že príspevok na čistenie verejných priestorov alebo nákup smetných nádob je v dnešnej dobe pre samosprávu zaujímavá pomoc,“ dodáva M. Jurkovič. V prípade niektorých. zapojených obcí pokrýva tento príspevok takmer tretinu nákladov na čistenie verejného priestoru. Kľúčovou úlohou však bude najmä zmena prístupu ľudí k nakladaniu s filtrami z cigariet.
Aj dnes ešte významná časť fajčiarov nemá problém odhodiť filter z cigarety na zem. „Hlavným cieľom nielen našich aktivít, ale aj opatrení v iných krajinách EÚ, je zmeniť tento prístup. Aj z našej spolupráce s obcami vieme, že často je zvýšený výskyt voľne pohodených filtrov len pár metrov od smetnej nádoby,“ dodáva M. Jurkovič.
Spoločnosť SPAK-EKO je komunikačným partnerom Odpady-portal.sk.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.