Konferencia Odpadové hospodárstvo sa uskutoční v marcovom termíne vo Vysokých Tatrách. Jedenásty ročník odborného podujatia otvorí viacero tém.
Každý obyvateľ Slovenska vyprodukuje ročne vyše 470 kilogramov komunálneho odpadu. Dobrá správa je, že viac ako polovica objemu sa recyklovala.
Teraz tie horšie správy. Aj keď čoraz menej komunálneho odpadu končí na skládkach, európsky priemer ešte stále prevyšujeme takmer dvojnásobne. Zaostávame aj v energetickom zhodnocovaní odpadu.
Faktom je, že Slovensko za desať rokov spravilo obrovský skok zo 75 na 40 percent skládkovania. Čaká nás však ešte skok zo 40 na 10 percent skládkovania do roku 2035.
Hľadáme, kde nám to nefunguje
Na členské štáty v Únii sa sypú povinnosti v triedení, recyklácii a zhodnocovaní odpadu, eliminácia jednorazových plastov, finančné pokuty, ale aj stimuly, batériový biznis, digitalizácia, alternatívne riešenia – a ešte niečo? Určite. Obehové hospodárstvo je kolos.
Tomáš Schabjuk, riaditeľ spoločnosti Odpadový hospodár, však upozorňuje, že profesionálov v odpadovom hospodárstve na Slovensku trápi absencia predvídateľnej legislatívy. „Tento rok sme zažili stav, keď v jeden deň vláda schválila legislatívnu zmenu, druhý deň zmenila zmenu a na siedmy deň to národná rada celé zrušila.“
Pritom firmy sa na základe štátnej objednávky pripravovali na zmenu legislatívy už od roku 2019. Tento „presun šmahom ruky“ znamená pre investorov utopené investície.
Pre firmy aj obce je preto dôležité, že existuje platforma, kde sa stretávajú stratégia a plány rezortu aj názor investorov v odpadovom hospodárstve. Diskusia na tému, či sa oplatí smetiarom, bankám alebo investičným fondom investovať do tohto nášho turbulentného trhového prostredia, je nevyhnutná, prízvukuje Tomáš Schabjuk.
Mantra storočia
Aj keď Katarína Kretter z Organizácie zodpovednosti výrobcov ENVI – PAK vidí postupné zlepšovanie na ceste k obehovému hospodárstvu, stanovené ciele považuje za „veľmi ambiciózne“. Či už ide o skládkovanie alebo recykláciu.
Podľa verejne dostupných dát má viacej ako 1 800 firiem na Slovensku v predmete činnosti spracovanie odpadu. Počet ľudí, ktorých zamestnáva tento sektor priamo, sa ráta na desiatku tisíc. To už je sila, ktorá dokáže pohnúť spoločnosťou.
Na ceste k splneniu cieľov EU tak budú musieť zabrať všetky subjekty podieľajúce sa na materiálovom toku odpadov – od výrobcov uvádzajúcich na trh obaly, cez samosprávy zodpovedné za triedený zber na ich území, zberové spoločnosti zabezpečujúce zber a dotriedenie odpadov až po spracovateľov odpadov, ktorí z vytriedených druhotných surovín vyrábajú nové výrobky.
Hit storočia: obaly
Skúsenosti a názor kolegov potvrdzuje Michal Sebíň, riaditeľ spoločnosti NATUR-PACK: „Témy v odpadovom hospodárstve sú dôležité nielen pre výrobcov, ale najmä pre štátnu správu a všetky spoločnosti, ktoré v tejto oblasti pôsobia a podieľajú sa na plnení cieľov.“
Napríklad pre výrobcov obalov aj pre OZV je veľkou výzvou nedávno zverejnené európske Nariadenie o obaloch a odpadoch z obalov.
Obaly uvádzané na trh v EÚ budú musieť byť minimálne zo 70 percent recyklovateľné, špecifikované plastové obaly majú povinné percentá recyklovanej zložky. Ďalšie povinnosti sa týkajú opätovného použitia a plnenia, minimalizácie obalov a ich jednotného označovania. Celý sektor prejde významnou zmenou, ktorá by mala priniesť menej odpadu z obalov a ich vyššiu recykláciu.
Sumár?
Odpadové hospodárstvo kladie čoraz vyššie nároky na ľudí a na funkčné riešenia. Preto je už druhú dekádu konferencia Odpadové hospodárstvo najvýznamnejším odborným a networkingovým podujatím v tomto sektore na Slovensku.
„Počet záujemcov o konferenciu Odpadové hospodárstvo prezenčnou či online formou sa každým rokom zvyšuje, čo dokazuje, akým dynamickým vývojom prechádza odvetvie,“ uzatvára Mária Puškárová, riaditeľka vzdelávania spoločnosti Poradca podnikateľa. „Napriek digitalizácii vzdelávania a procesov zostáva osobná výmena skúseností stále najsilnejším faktorom, ktorý vytvára komunitu a buduje progres v sektore.“
11. ročník EPI konferencie Odpadové hospodárstvo 2025 bude 18. – 19. marca vo Vysokých Tatrách. S kódom OH25OP10 získate na eshope 10% zľavu zo vstupenky. Viac informácií o konferencii nájdete na webe podujatia.
Odpady-portal.sk je mediálnym partnerom podujatia.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.