Eversheds Sutherland

Tento rok 28. február nie je deadline, ohlásenie o vzniku odpadu podáte aj v marci

Ministerstvo však na jeden z prvých marcových dní už avizuje odstávku informačného systému.

Tento rok 28. február nie je deadline, ohlásenie o vzniku odpadu podáte aj v marci
Foto: Depositphotos (+ redakčné úpravy Canva)

Dnešok, 28. február, býval v minulých rokoch tradične dňom, kedy pracovníkom zodpovedným za odpadové hospodárstvo vo firmách či samosprávach „horelo pod pätami.“ Ide totiž o posledný deň na splnenie kľúčovej administratívnej povinnosti spojenej s odpadmi, ktorou je podanie ohlásenia o vzniku odpadu a nakladaní s ním.

Platilo to tak aj v vlani, kedy mal február v priestupnom roku až 29 dní. Vyhláška MŽP SR č. 366/2015 o evidenčnej a ohlasovacej povinnosti nehovorí o „konci februára,“ ale pre podanie ohlásenia stanovuje fixný termín.

„Môže to pôsobiť zmätočne, nakoľko niektoré ohlasovacie povinnosti sú „do konca februára“. Ohlásenie o odpadoch má termín stanovený dátumom - do 28. februára nasledujúceho roka,“ vysvetľovala vlani v rozhovore pre Odpady-portal.sk poradkyňa v oblasti odpadového hospodárstva Zuzana Balková.

Rok 2025 ale mení pravidlá hry. Ako sme na Odpady-portal.sk priniesli už v decembri 2024, ministerstvo životného prostredia pri podávaní ohlásení za minulý rok predĺžilo lehotu z tradičného termínu na 31. marec. Aj keď príslušnú vyhlášku ministerstvo nenovelizovala a tá stále hovorí o 28. februári, predĺženie obdobia na podávanie ohlásenia ministerstvo dalo na známosť oznámením na webe informačného systému odpadového hospodárstva (ISOH).

Ohlásenia sa podávajú elektronicky cez ISOH

K predĺženiu lehoty na podanie ohlásenia ministerstvo pristúpilo po tom, ako ešte v októbri minulého roka nečakane ohlásilo prechod ohlásení do elektronickej podoby.

Správa v závere roka vyvolala v odborných krokoch rozruch. Experti na evidenciu odpadov postupne poukázali na viacero nevyjasnených technických otázok, ktoré sa štátu podarilo vyriešiť až postupne. Predĺženie lehoty na podanie ohlásenia o jeden mesiac tak malo byť ústretovým krokom voči firmám a samosprávam.

„Vzhľadom na blížiaci sa koniec roka a obdobie voľna počas vianočných sviatkov sa výraznejšie skrátilo obdobie určené na testovanie tohto nového systému pre odbornú i laickú verejnosť,“ argumentoval vtedy envirorezort.

Kto si však podanie ohlásenia necháva až na marec, mal by počítať s tým, že envirrezort hneď na úvod mesiaca naplánoval ďalšiu z odstávok IT systému. Ohlásenie počas nej nebude možné podať.

Zostáva vám 36% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)