NATUR-PACK

Padla pokuta za 458 miliónov eur. Európska komisia vidí kartel pri recyklácii

Firmy podľa záverov Komisie koordinovali svoj postup voči spracovateľom. Mali tiež brániť informovanosti spotrebiteľov.

Padla pokuta za 458 miliónov eur. Európska komisia vidí kartel pri recyklácii
Foto: Depositphotos

Clami zo strany nového amerického prezidenta Donalda Trumpa to nekončí. Automobilky v EÚ aktuálne čelia postihu aj strany Európskej komisie, ktorá tvrdí že pri recyklácii starých vozidiel odhalila kartel.

Skupinu 15 výrobcov na čele so značkami ako Volkswagen, Renault/Nissan, Stellantis či BMW chce Komisia za porušenie pravidiel potrestať pokutou v sume 458 miliónov eur. S polmiliónovou pokutou obišla tiež Európska asociácia výrobcov automobilov (ACEA).

Ako Komisia informovala tento týždeň (1. apríla), pokute sa vyhla iba jedna z automobiek tým, že existenciu kartela Komisii prezradila. Ďalšie tri automobilky zas dostali nižšie pokuty vďaka tomu, že v rámci prešetrovania spolupracovali.

„Všetky spoločnosti priznali svoju účasť na karteli a súhlasili s urovnaním prípadu,“ uviedla eurokomisia.

Stámiliónová pokuta prichádza v čase, kedy automobilky zároveň čelia novým požiadavkám, aby aspoň 25 % plastov používaných vo svojej výrobe čerpali z recyklovaných materiálov. A ďalšou z povinností je, že časť materiálu sa musia získať práve z vozidiel po dobe životnosti.

V čom Komisia vidí kartel

Zostáva vám 82% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)