NATUR-PACK

Výrobcovia obalov vyzývajú samosprávy na rokovania o novele zákona o odpadoch

Výrobcovia a dovozcovia obalov a výrobkov zabalených v obaloch vyzývajú samosprávy na rokovanie o riešení dopadov hospodárskej krízy na separovaný zber odpadu. Chcú na to využiť priestor, ktorý vznikol po vetovaní zákona o odpadoch zo strany prezidenta SR Ivana Gašparoviča. Podľa výrobcov sú ustanovenia novely zákona, ktoré zavádzajú nové recyklačné poplatky, škodlivé.

Výrobcovia obalov vyzývajú samosprávy na rokovania o novele zákona o odpadoch

Výrobcovia a dovozcovia obalov a výrobkov zabalených v obaloch (ďalej „výrobcovia“) vítajú veto novely zákona o odpadoch prezidenta Ivana Gašparoviča. V piatkovej tlačovej správe vyjadrujú záujem využiť vzniknutý priestor na rokovanie medzi zástupcami priemyslu, dotknutého povinnosťou platiť nové recyklačné poplatky, a samosprávou, ktorá potrebuje finančné prostriedky na udržanie separovaného zberu odpadu.

Cieľom pozmeňovacích návrhov v kontroverznej novely zákona o odpadoch bolo zaviesť recyklačné poplatky na obaly a na elektrospotrebiče. Podľa výrobcov by zavedenie nových recyklačných poplatkov znamenalo zdraženie všetkých výrobkov a ohrozilo by pracovný trh na Slovensku.

Výrobcovia si uvedomujú, že separovaný zber na Slovensku je v obciach dlhodobo podfinancovaný, preto chcú so zástupcami samosprávy rokovať o riešení situácie. Zavedenie nových recyklačných poplatkov však nepovažujú za dobré riešenie, pretože podľa novely malo na podporu separovaného zberu v mestách a obciach ísť len 22% z recyklačných poplatkov. Historicky od roku 2001 použil Recyklačný fond na podporu projektov separovaného zberu v obciach menej ako 9% z jeho celkových príjmov.

Prezidentom SR vrátená novela zákona o odpadoch by podľa výrobcov sťažila mestám a obciam i prístup k finančným prostriedkom z fondu, pretože podľa jej znenia by nemohli dostať príspevok na základe preukázania materiálového toku vytriedeného odpadu, ale museli by platiť spracovateľom/recyklátorom za vydanie potvrdení a čakať, kým recyklátor odpad spracuje. Doteraz stačilo dodať dôkaz o tom, že vytriedený odpad bol odovzdaný recyklátorovi na spracovanie.  Podľa výrobcov bude mať tento fakt za následok, že obce a mestá nedostanú finančné prostriedky vtedy, keď ich potrebujú, ale až vtedy, keď sa recyklátor rozhodne. V praxi to bude znamenať, že obec alebo mesto môže čakať na toto potvrdenie i niekoľko mesiacov, pretože recyklátorovi bude trvať niekoľko mesiacov, než ten odpad spracuje. Vo svete je zvykom, že obce dostávajú podporu na separovaný zber v momente, keď preukážu jeho dotriedenie na dotrieďovacej linke, pretože po dotriedení sa z odpadu stáva druhotná surovina, s ktorou je možné obchodovať. Tento systém umožňuje obciam a mestám získať podporu na separovaný zber v reálnom čase, práve vtedy, keď ju potrebujú a nie až s dlhým časovým odstupom.


[9.8.2009, rak]


Diskusia(0)