NATUR-PACK

Novela zákona o odpadoch: Zamestnávatelia oceňujú veto prezidenta

Zamestnávateľské organizácie združené v Republikovej únii zamestnávateľov pozitívne hodnotia rozhodnutie prezidenta Slovenskej republiky vrátiť schválený zákon o odpadoch na opätovné prerokovanie do Národnej rady SR. Sledujú taktiež aktivity Recyklačného fondu, v ktorého správnej a dozornej rade fondu má Republiková únia zamestnávateľov viacero zástupcov.

Novela zákona o odpadoch: Zamestnávatelia oceňujú veto prezidenta
Zamestnávatelia považujú prezidentovo odôvodnenie vrátenia zákona za uznanie odborných argumentov proti prijatiu novely zákona, ktoré zdôrazňovali už počas jeho prerokovávania v Národnej rade SR. Prezident označil zavedenie povinnosti platenia príspevkov do Recyklačného fondu „za rizikové a tým neprípustné v dôsledku negatívnych vplyvov na sociálnu situáciu obyvateľov Slovenskej republiky. Podľa zamestnávateľov by takto prijatá novela by negatívne ovplyvnila kúpyschopnosť občanov SR a tým výrazne poškodila slovenskú ekonomiku v časoch globálnej hospodárskej krízy. RÚZ preto vyzývajú poslancov NR SR, Vládu SR a príslušné ministerstvá k zodpovednosti a spolupráci pri všetkých pripravovaných  zmenách tejto legislatívy.

RÚZ má svojich zástupcov v správnej i dozornej rade Recyklačného fondu, menovaných ministrom hospodárstva SR na ich návrh. Členmi Správnej rady sú Ján Ferjančík (sektor opotrebovaných batérií a akumulátorov), Jaroslav Košťálik (sektor odpadových olejov), Juraj Šabla (sektor viacvrstvových kombinovaných materiálov), Josef Vítek (sektor elektrických a elektronických zariadení) a Pavol Prepiak (sektor vozidiel). Členom Dozornej rady je Vlado Kalina.

Podľa vyjadrenia tajomníka RÚZ Martina Hoštáka, RÚZ zaregistrovala vo svojej členskej základni nespokojnosť s aktivitami Recyklačného fondu ako aj nespokojnosť vo vzťahu k obvineniam zo strany Recyklačného fondu voči členom RÚZ. Únia vníma problematicky novelu zákona o odpadoch. Na našu otázku, či bude RÚZ reagovať na činnosť svojich nominantov v Recyklačnom fonde, Hošták zatiaľ nevedel poskytnúť jednoznačnú odpoveď. „V súčasnosti prebieha diskusia v rámci RÚZ vo veci podniknutia ďalších krokov, uviedol Hošták.

Podobný postup zvolila RÚZ aj v postoji k memorandu o spolupráci pri riešení dopadov finančnej a hospodárskej krízy, na ktorom sa dohodli zamestnávatelia s vládou. Toto memorandum bolo totiž podľa viacerých členov RÚZ novelou zákona o odpadoch porušené, keďže novela vedie k zásadnému zvýšeniu výdavkov firiem. Podľa Hoštáka bude RÚZ sledovať ako sa vyvinie situácia okolo novely zákona o odpadoch, ktorú prezident vrátil na prerokovanie, ale aj vývoj rokovaní o minimálnej mzde a ďalšie aktivity vlády. Na základe nich sa rozhodne o prípadnom vypovedaní memoranda.


[14.8.2009, rak]

Diskusia(0)