NATUR-PACK

Dohoda na novom riešení zberu elektroodpadov

Na stretnutí výrobcov a dovozcov elektrospotrebičov so zástupcami Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) došlo k dohode na riešení problematiky zberu a recyklácie elektroopadu. Okrúhleho stolu zainteresovaných strán pod názvom "Eko ďalej... elektroodpady?" sa zúčastnili i zástupcovia Recyklačného fondu, Ministerstva životného prostredia SR, Republikovej únie zamestnávateľov a ďalší experti z oblasti odpadového hospodárstva.

Dohoda na novom riešení zberu elektroodpadov

[Aktualizované: 2.9.2009, 14:05]

Návrh výrobcov predpokladá, že systému zberu elektroodpadov sa nebude venovať Recyklačný fond, ktorý v novele zákona o odpadoch v júni tohto roku navrhol, aby výrobcovia a dovozcovia elektrozariadení platili povinné príspevky do Recyklačného fondu. Z týchto príspevkov do fondu by však boli uhrádzané i projekty a služby, ktoré sa netýkajú elektroodpadu (ide najmä o príspevky obciam, tie však nie sú za limity zhodnotenia elektroodpadu zodpovedné – pozn. aut.).

ČO NAVRHLI VÝROBCOVIA?

Podstatou návrhu výrobcov, ktorý prezentoval predseda Asociácie dovozcov audiovizuálnej techniky (ADAT) Mário Lelovský, je vytvorenie podmienok pre riešenie strategických problémov obcí:

  1. Nedostatočné pokrytie územia SR zberom elektroodpadu
    - Výrobcovia v spolupráci s obcami vypracujú harmonogram zberu elektroodpadov na celom území SR – 100 % plošné pokrytie – s ohľadom na špecifické podmienky miest a obcí (obce so zberným dvorom, bez zberného dvoru, veľkosti obce a pod.)

  2. Neodber elektroodpadu pri splnení stanovených limitov
    Výrobcovia na základe zmluvných vzťahov a jasne definovaných pravidiel zabezpečia a garantujú odber a recykláciu celého, t.j. 100 % vzniknutého množstva elektroodpadu na obciach bez ohľadu na jeho množstvo.

  3. Garancie financovania
    Výrobcovia na základe zmluvných vzťahov garantujú obciam prefinancovanie celého množstva, t.j. 100 % prevzatého elektroodpadu z obcí/domácností.

  4. Komunikácia obcí s viacerými kolektívnymi systémami
    Výrobcovia na vlastné náklady zriadia a budú prevádzkovať jedno spoločné koordinačné centrum zberu elektroodpadov.

Riešenie predpokladá ukončenie zaťažovania obce nákladmi na zber elektroodpadov, zlepšiť systém zberu elektroodpadov v obciach a jeho transparentnosť a kvalitu recyklácie.

/Zdroj: Návrh komplexného riešenia zberu elektroodpadu v mestách a obciach SR, prezentovaný výrobcami a dovozcami elektrozariadení 28. augusta 2009/

Z ďalších médií:

Recyklačný fond z kola von
[28.8.2009, eTrend] Na riešení spornej novely zákona o obaloch sa dohodli zástupcovia výrobcov a dovozcov elektrospotrebičov s predstaviteľmi Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) na dnešnom rokovaní za okrúhlym stolom. Z ich dohody vyplýva, že kompetencie Recyklačného fondu by sa oproti pôvodne navrhovanej právnej úprave výrazne znížili. Spornú novelu vrátil koncom júla prezident na prepracovanie parlamentu. Poslanci by o nej mali rozhodnúť na budúci týždeň. celý článok >>

Zber elektroodpadu bude možno po novom
[28.8.2009, TASR] Dovozcovia a výrobcovia elektrospotrebičov sa dnes na spoločnom stretnutí so zástupcami Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) dohodli na riešení problematiky zberu a recyklácie elektroopadu. Ako uviedol predseda Asociácie dovozcov audiovizuálnej techniky Mário Lelovský, dovozcovia a výrobcovia zabezpečia stopercentné pokrytie územia SR, ako aj financovanie zberu a recyklácie tak, aby samosprávam odpadli náklady. celý článok >>

O elektroodpade sa dohodli. Vraj neskoro
[31.8.2009, Sme] Výrobcovia a obce chcú rozbehnúť vlastný systém zberu starej elektroniky už začiatkom budúceho roka. Obišli tak Recyklačný fond. Zákon o odpadoch to pravdepodobne nestopne. celý článok >>

Komplexný súhrn politického diania v súvislosti s novelou zákona o odpadoch pre oblasť elektrozariadení nájdete na stránke Odpady-Portral.sk tu.


 

 

 

Foto: Seesame


[30.8.2009, rak]


Diskusia(0)