NATUR-PACK

Novela zákona o odpadoch: Poslanci súhlasili s pripomienkami prezidenta

[Aktualizované: 11.9.2009] V opätovnom hlasovaní o novele zákona o odpadoch poslanci prijali výhrady prezidenta SR Ivana Gašparoviča, z ktorých podstatná časť sa týkala pozmeňovacie návrhu Recyklačného fondu a ZMOS, ktorý mal viesť k zvýšeniu výdavkov výrobcov a dovozcov obalov a elektrozariadení.

Novela zákona o odpadoch: Poslanci súhlasili s pripomienkami prezidenta

Výrobcovia a dovozcovia elektrozariadení sú spokojní s prijatím novely zákona o odpadoch v podobe, v ktorej boli akceptované pripomienky prezidenta, a sú pripravení zabezpečiť od roku 2010 obciam a mestám financovanie zberu a recyklovania všetkého elektroodpadu, ktorý vznikne kdekoľvek na území Slovenska. Podľa Mária Lelovského, šéfa Asociácie dovozcov audio - vizuálnej techniky, dohoda so ZMOS jasne ukázala, že elektrospotrebiče sa aj na Slovensku dajú zbierať a recyklovať bez toho, aby výrobcovia a tým aj spotrebitelia museli do neštátneho Recyklačného fondu platiť nové príspevky vo výške desiatok miliónov eur.

Podobným spôsobom reagovali i výrobcovia a dovozcovia obalov a výrobkov zabalených v obaloch. Podľa výkonného riaditeľa SLICPEN (Slovenské priemyselné združenie pre obaly a životné prostredie) Miroslava Jurkoviča si výrobcovia uvedomujú dopady hospodárskej krízy na separovaný zber odpadov z obalov v obciach a mestách a chcú aktívne riešiť túto situáciu s predstaviteľmi samosprávy. Podľa Jurkoviča by zavedenie recyklačných poplatkov nebolo dobrým ani dlhodobým riešením, pretože recyklačné poplatky by samospráve priniesli len minimálny efekt. Iba 22% z navrhovaných recyklačných poplatkov by mohlo ísť na podporu separovaného zberu v mestách a obciach.

ROKOVANIE V NR SR

Parlamentná tlač 1158

Spoločná správa

Hlasovanie poslancov


Diskusia(0)