NATUR-PACK

NR SR bude rokovať o petícii občanov proti ťažbe uránu

Petičná akcia proti plánovanej ťažbe uránu, ktorú do parlamentu koncom septembra predložili environmentálne organizácie Greenpeace, Priatelia Zeme - SPZ, OZ Sozna a OZ Brečtan splnila všetky zákonom stanovené náležitosti pre prerokovanie v národnej rade. Preverovanie podpisov v NR SR potvrdilo, že petičnú akciu podporilo vyše 100 000 občanov SR, takže jej prerokovanie bude zaradené na program výborov a decembrovej schôdze. Správu zverejnila mimovládna organizácia Greenpeace.

NR SR bude rokovať o petícii občanov proti ťažbe uránu

Podľa Greenpeace petičná akcia proti plánovanej ťažbe uránu získala okrem podpory vyše 113 000 občanov SR aj podporu 41 dotknutých samospráv obcí a miest, širokého spektra občianskych organizácií a opakovane aj predstaviteľov Košického a Trenčianskeho VÚC.

Občianska iniciatíva proti plánovanej ťažbe uránu v SR sa snaží dosiahnuť, aby poslanci v rámci parlamentnej diskusie zohľadnili všetky environmentálne, zdravotné i ekonomické riziká prieskumu a plánovanej ťažby uránu v SR. Ochranári majú pripravené aj konkrétne návrhy legislatívnych zmien, ktoré by rozšírili prístup samospráv k informáciám o geologickom prieskume a efektívnejšie by umožnili dotknutým obciam, mestám a samosprávnym krajom presadzovať svoje územné plány, v ktorých sa nepočíta s využívaním územia na ťažbu uránu.


Diskusia(0)