NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Barometer: Zmena legislatívneho prostredia pre zhodnocovanie batérií a akumulátorov

Súhlasíte s návrhom poslancov Ivana Štefanca a Jarmily Tkáčovej na zmenu legislatívneho prostredia pre zhodnocovanie batérií a akumulátorov?

Barometer: Zmena legislatívneho prostredia pre zhodnocovanie batérií a akumulátorov

Odborníkom, manažérom a ďalším expertom pôsobiacim v odpadovom hospodárstve SR sme položili otázku:

ANKETA: Súhlasíte s návrhom poslancov Ivana Štefanca a Jarmily Tkáčovej na zmenu legislatívneho prostredia pre zhodnocovanie batérií a akumulátorov?

Ľubomír Augustín,
konateľ, Tanzer Consulting, s.r.o.

ÁNO

Oliver Čelko,
výkonný riaditeľ, EKOLAMP

ÁNO

Radovan Kazda,
editor Odpady-Portal.sk

ÁNO
Ide o jednoduché a osvedčené riešenie, ktoré by malo nakladanie s odpadom z batérií a akumulátorov pre občanov zlacniť a zefektívniť.

Daniel Lešinský,
CEPTA – Centrum pre trvaloudržateľné alternatívy

NIE
Nesúhlasím s navrhovanou novelou, pretože:

1. Neukladá výrobcom, distribútorom povinnosť zabezpečiť 100% odberu batérií, ktoré uvedú na trh SR. Výrobcovia a dovozcovia batérií musia niesť zodpovednosť za 100 % batérií (platiť, resp. vyzbierať), ktoré uvedú v SR na trh, inak budú batérie končiť na skládkach a v životnom prostredí. §3 ods. 3 hovorí o minimálnych vyzbieraných množstvách a nie o množstvách, za ktoré treba platiť, ak sa platí len za 25 % dovezených batérií, zberový systém je finančne podvyživený a nefunguje dostatočne.

2. Nie je z čoho financovať (pri oprávnených organizáciách) realizáciu ani výskum a vývoj nových a BAT technológií recyklácie, osvetu a monitoring ani systémy separácie na úrovni obcí, tak ako je to dnes.

3.Nie je definovaný (pri oprávnených organizáciách) podiel financií z vybraných príspevkov, ktoré môžu byť využité na manažment navrhovaného systému ako je to u RF – 3%.

Jiří Mikulenka,
predseda predstavenstva a generálny riaditeľ,
SLOVMAS, a.s.

ÁNO
Návrh je veľmi prínosný, odstraňuje sa tak najväčší rozpor v režimoch vo vzťahu k iným komoditám (obaly, elektro).

Cieľom týchto ankiet je dosiahnuť reprezentatívny prieskum názorov odbornej verejnosti na súčasné problémy manažmentu odpadového hospodárstva v SR. v prípade, že máte záujem účastniť sa ankety, prosíme, zašlite nám informácie o sebe a spoločnosti (príp. inštitúcie), v ktorej pôsobíte, na e-mailovú adresu info@odpady-portal.sk. Taktiež privítame Vaše námety na ďalšie anketové otázky.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Kde je hranica medzi zberným dvorom a inými formami zberu? (PRÁVNY POHĽAD)

Kde je hranica medzi zberným dvorom a inými formami zberu? (PRÁVNY POHĽAD)

Článok Márie Sadloňovej z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v júnovom vydaní časopisu Odpadové hospodárstvo 04-06/2024 a zaoberá sa problematikou dvoch foriem zberu.

Zbyněk Kozel: Nariadenie o obaloch veľmi nezmení zber, no prináša tlak na triedičky

Zbyněk Kozel: Nariadenie o obaloch veľmi nezmení zber, no prináša tlak na triedičky

Samostatná recyklácia obalových odpadov bude znamenať triediace linky pre najmenej 12 druhov obalov, upozorňuje šéf českej OZV.

Ministerstvo nie je hračka, hoci sa jeho vedenie tak správa (KOMENTÁR)

Ministerstvo nie je hračka, hoci sa jeho vedenie tak správa (KOMENTÁR)

Komentár Radovana Kazdu vyšiel v úvodníku júnového vydania štvrťročníka Odpadové hospodárstvo 04-06/2024 s prílohou ENERGO a VODA.

X
X
X
X