NATUR-PACK

Investície na poľnohospodárskej pôde zlacnejú

Vo štvrtok 12. júna skončil ukončený termín pre možnosť zaslania pripomienok k novému návrhu nariadenia vlády SR, ktorým sa mení nariadenie ustanovujúce výšku odvodu a spôsob platenia odvodu za odňatie poľnohospodárskej pôdy. Nariadenie môže mať pozitívny dopad i na zníženie výdavkov pri investíciach v odpadovom hospodárstve, vrátane skládok odpadov alebo zariadení na energetické zhodnocovanie odpadov.

Investície na poľnohospodárskej pôde zlacnejú
Nové nariadenie stanovuje výšku odvodu za trvalé odňatie poľnohospodárskej pôdy a za dočasné odňatie poľnohospodárskej pôdy zaradenej podľa kódu bonitovanej pôdno-ekologickej jednotky do 1. až 4. skupiny na hodnotu 0,1 euro/m2. Pôvodné nariadenie vlády z roku 2008 (č. 376/2008 Z. z.) určovalo sadzbu za vyňatie pôdy z poľnohospodárskeho pôdneho fondu v rozmedzí 6-15 euro/m2, v závislosti od bonity pôdy. Nové nariadenie však nevráti situáciu do pôvodného legislatívneho stavu, v ktorom nevznikali podnikateľom administratívne náklady s poplatkom za odňatie pôdy. Tieto náklady zostávajú, avšak samotný poplatok klesne na výrazne nižšiu hodnotu.

Na zbytočnosť poplatkov upozorňoval i denník Sme v júni minulého roku. Uplatnenie nariadenia z roku 2008 totiž neprinieslo očakávaný výsledok a najžiadanejšími pôdami pre investorov zostali i naďalej najúrodnejšie pôdy Bratislavského, Trnavského a Nitrianskeho kraja.


Diskusia(0)