NATUR-PACK

Poplatok za uloženie odpadu: kontroverzné rozhodnutie košickej samosprávy

Krajský prokurátor v Košiciach tvrdí, že mesto Košice porušilo zákon. Košické zastupiteľstvo svojim uznesením presunulo peniaze z príjmu z miestneho poplatku za uloženie odpadu v objeme 135 000 eur do kapitoly programu Zdravé mesto, ako dotáciu pre športové kluby. Správ priniesla agentúra SITA. Podľa SITA sa protestom prokurátora zaoberala mestská rada, nijaké odporúčanie však neprijala a ponechala ho na posúdenie mestským poslancom.

Poplatok za uloženie odpadu: kontroverzné rozhodnutie košickej samosprávy
Podľa zákona č. 17/2004 o poplatkoch za uloženie odpadov príjmy z týchto poplatkov sa použijú výhradne na účely odpadového hospodárstva. Tým že mesto schválilo iné použitie porušilo podľa prokurátora aj ústavu.

SITA cituje primátora Košíc Františka Knapíka, ktorý tvrdí, že náklady na nakladanie s odpadmi prevyšujú v Košiciach príjmy z tejto činnosti a mesto rozdiel dorovnáva z iných príjmových kapitol rozpočtu. Podľa zástupcu riaditeľa košického magistrátu Richarda Dlhého sa použitie peňazí nepreukazuje uzneseniami mestského zastupiteľstva, ale konkrétnymi výdavkami prostredníctvom účtovných dokladov.

Výrok prokuratúry je dôsledkom podania podnetu zo strany občianskeho združenia Priatelia Zeme – SPZ, ktoré v marci tohto roku podalo podnet na prokuratúru v súvislosti s rozhodnutím mestského zastupiteľstva.

Spor o použitie poplatku za uloženie odpadu je o jednom z kontroverzných spôsobov nakladania s majetkom obcí na Slovensku v súvislosti s odpadmi. Podobný problém sa týka i zákona č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady. Ten síce priamo nelimituje použitie prostriedkov výhradne na odpadové hospodárstvo, ale určuje, že "miestny poplatok za komunálne odpady a drobné stavebné odpady sa platí za komunálne odpady (okrem elektroodpadov) a drobné stavebné odpady, ktoré vznikajú na území obce".

Výklad zákona by mal smerovať k tomu, aby obce používali poplatok na krytie nákladov za určené odpady, a používali výhradne tento poplatok, plus poplatok za uloženie odpadu (ak sa v katastri obce nachádza skládka). To znamená, že ďalšie príjmy by obce nemali požadovať, nakoľko na to slúži všeobecne záväzné nariadenie, ktoré má určiť výšku poplatku vo výške, ktorá bude kryť plné náklady. Zároveň to znamená, že dodatočné príjmy, ktoré obciam plynú z Recyklačného fondu, nie sú pri striktnom výklade zákona potrebné, a nemusia byť ani oprávnené.


Diskusia(0)