NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

V USA dominuje zber komunálneho odpadu "z chodníka"

Zber odpadov "z okrajov chodníka" je dnes najrozšírenejším spôsobom zberu komunálneho odpadu v USA, slúži už polovici populácie obyvateľov USA. Tento spôsob triedenia odpadov poskytuje pre domácnosti najvhodnejšie podmienky na recykláciu rôznych materiálov.

V USA dominuje zber komunálneho odpadu "z chodníka"

Hoci sa "curbside" programy od seba odlišujú, najčastejšie zahrňujú materiály tzv. "Veľkej päťky" (The Big Five):

   1. Hliník

   2. Sklo

   3. Papier

   4. Plasty

   5. Oceľ

Princíp spočíva v tom, že obyvatelia oddeľujú biologicky rozložiteľné materiály (predovšetkým kuchynský a zelený odpad) a nebezpečné odpady od ostatných (pevných) odpadov, pričom ich vytriedené ukladajú do jedného alebo dvoch košov.

Recyklovanie "z okrajov chodníka" (Curbside recycling) sa realizuje viacerými spôsobmi. Patria medzi ne najmä:

1. "Dual-stream Recycling" - Recyklácia na dva smetné koše

Toto je pravdepodobne najviac populárna forma "curbside" recyklácie v USA. curbside recyclingDomácnosti ukladajú v deň zberu odpadu na okraj chodníka dve nádoby: jedna obsahuje papier (napr. noviny, časopisy a reklamné letáky) a druhá ostatné vytriedené materiály (hliník, sklo, plasty a oceľ).

Väčšina komunít, ktoré ponúkajú túto službu, používajú špeciálne vozidlá rozdelené na dve polovice, takže pracovníci môžu triediť koše priamo v nákladiaku.

2. "Single-Stream Recycling" - Recyklácia na jeden smetný kôš

Toto je rastúca, i keď trochu kontroverzná metóda recyklácie. Poskytuje len jeden vozík o objeme 65 alebo 94 galónov, v ktorom sú všetky materiály zmiešané. Domácnosti nemusia separovať žiadne odpadové materiály.

Dopravcovia tento spôsob zberu odpadov preferujú, nakoľko je jednoduchší, vyžaduje si menšie vozidlá a pick-upy. Problémom je však vyššie riziko kontaminácie zmiešaných materiálov. Štatistiky potvrdzujú, že tento spôsob recyklácie zvyšuje množstvo domácností, ktoré recyklujú odpad. Mnohé mestá požívajú práve tento jednoduchý spôsob recyklácie.

3. "Pay-as-you-throw" - Plať, koľko vyhodíš

"Pay-as-you-throw" (PAYT) je v súčasnosti program zberu odpadu, ktorý podporuje vyššie zmienené metódy. Obyvatelia sú spoplatnení za vrecia "zmiešaných" odpadov, curbside recyklácia je však ponúkaná za nulovú alebo zníženú cenu. PAYT program má viacero výhod:

  • Znižuje objem odpadu: EPA (americká agentúra pre ochranu prírody, podobná slovenskému MŽP SR alebo SAŽP - pozn. aut.) tvrdí, že municipality tým znižujú objem o 25 až 35 percent.

  • Zvyšuje objem recyklácie: Ak sú obyvatelia cenovo motivovaní odovzdávať koše s vytriedeným odpadom, tak sú oveľa ostražitejší na to, akým spôsobom vyhodia odpad. Jeden kalifornský PAYT program zistil, že objem vytriedeného odpadu sa zvýšil po zavedení systému náhle až trojnásobne, doslova "cez noc".

  • Kontroluje náklady na odpad: Obyvatelia majú priamy vplyv na to, koľko peňazí minú na likvidáciu odpadu.

Viac materiálov a štatistík o využívaní PAYT má k dispozícii US EPA. V USA momentálne využíva PAYT systém okolo 5,000 komunít.

curbside recyclingcurbside recycling


Ilustračné foto: http://www.bidisposal.com/


Diskusia (0)

  1. funky14.09.2010 (11:47)
    "Single Stream Recycling" praktizujem aj doma a dotrieďujem až pred "farebnými" kontajnermi. Verým, že podobný model by bol úspešný aj u nás, málokto má totiž v domácnosti miesto na niekoľko košov.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Nemecký Lidl ponúka potraviny s blížiacim sa dátum spotreby s 50 % zľavou

Nemecký Lidl ponúka potraviny s blížiacim sa dátum spotreby s 50 % zľavou

Boxy so zľavneným tovarom budú na najviditeľnejšom mieste v predajni. Obchodné reťazce prichádzajú s rôznymi stratégiami znižovania potravinového odpadu.

Menšie festivaly si môžu zapožičať poháre z unikátneho ekologického bioplastu

Menšie festivaly si môžu zapožičať poháre z unikátneho ekologického bioplastu

Spoločnosť Tesco a Inštitút cirkulárnej ekonomiky (INCIEN) budú tento rok opäť spolupracovať na projektoch udržateľnej budúcnosti.

Analytici hodnotili programy strán pre odpady. Dve strany vynikli, dve úplne prepadli

Analytici hodnotili programy strán pre odpady. Dve strany vynikli, dve úplne prepadli

Väčšina strán sa podľa analýzy INEKO venuje otázkam odpadového hospodárstva iba okrajovo. Z hodnotenia vyšla najlepšie SaS.