NATUR-PACK

Rast odpadového hospodárstva v Nemecku až o 14% ročne

Ako ukazuje štúdia Inštitútu nemeckého hospodárstva v Kolíne, obchod so sekundárnymi odpadmi (odpady vznikajúce pri recyklácii odpadov) zaznamenáva za posledných 15 rokov výrazný medziročný nárast až o 14%. Vzhľadom k tomu, že sa to týka takmer všetkých druhov odpadov, od bioodpadu až po staré elektrospotrebiče, dostali sa do pozornosti aj také odpady, ktoré doteraz neboli označené zeleným symbolom označujúcim recyklovateľnosť – a teda zároveň aj ich eventuálnu obchodovateľnosť.

Rast odpadového hospodárstva v Nemecku až o 14% ročne
To otvorilo búrlivú debatu o tom, kto bude zodpovedný za zber a spracovanie odpadu – či štát alebo súkromné spoločnosti, ktoré tvrdia, že štát nemá dostatočné kapacity na kvalitné spracovanie, Mullčo deklaruje aj návrh zákona, v ktorom štát stanovuje minimálnu mieru recyklovania na 65% komunálneho a 80% stavebného odpadu. Súkromné spoločnosti spolu s ochranármi protestujú proti nízko nastaveným štandardom. Miera spracovania odpadu predstavuje v Nemecku už dnes 63% komunálneho a 89% stavebného odpadu.

Stanovením vyšších kvót sa umožní zber a spracovanie ešte väčšieho podielu odpadu. Najdôležitejšími odberateľmi sekundárnych odpadov sú chemické spoločnosti a oceliarne, napríklad v poslednom roku spotreboval oceliarsky priemysel 20 mil. ton šrotu a pokryl ním takmer 45% celkovej produkcie oceli v Nemecku.

Zdroj: Die Welt, 10.09.2010, „Müll wird zum Wachstumstreiber“
Ilustračné foto: http://www.welt.de/


Diskusia(0)