NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Ministerstvo je nespokojné s analýzou biologicky rozložiteľných odpadov

Denník Plus jeden deň sa vo svojom vydaní zo 17. septembra 2010 opäť venuje obstarávaniu štúdie "Analýza odpadov v SR a nakladanie s nimi", ktorej spracovanie zadalo do súťaže MŽP SR v apríli tohto roku.

Ministerstvo nespokojné s analýzou biologicky rozložiteľných odpadov

Foto: Fotolia

Súčasťou štúdie za 700 tis. eur (21 mil. Sk) mala byť i analýza biologicky rozložiteľných odpadov v Slovenskej republike. Podľa denníka má však rezort pôdohospodárstva, ktorý má v súčasnosti v kompetencii i agendu životného prostredia, voči drahej analýze vážne pripomienky.

Chýbali v nej vraj i podstatné časti vyplývajúce zo zadania. Firma ETIAM údajne nespracovala ani koncepciu nakladania s biologicky odbúrateľným odpadom, realizačný ani akčný plán či financovanie.

Kontroverzné reakcie spôsobilo už samotné zadanie súťaže, nakoľko v jej podmienkach boli uvedené nezvyčajne prísne ustanovenia, ktoré prakticky vyradili z tendra možnosť účasti viacerých účastníkov. Podľa denníka potvrdil aj nový minister agrorezortu za Most-Híd Zsolt Simon, že súťaž bola ušitá na mieru dodávateľovi, o odstúpení zmluvy však ministerstvo neuvažuje. Zákazku za viac ako 830-tisíc eur na analýzu odpadov napokon získali firmy YURYA/ROS a ETIAM, konzorcium, ktoré bolo jediným účastníkom súťaže.

Spoločnosť ETIAM je jednou z etablovaných firiem na trhu poradenských, projektových a konzultačných spoločností v oblasti odpadového hospodárstva. Tvorí ju tím ľudí, ktorí majú skúsenosti s problematikou odpadov z pôsobenia práve na ministerstve životného prostredia a v Recyklačnom fonde. Banskobystrická firma YURYA/ROS sa svojou hlavnou nápĺňou venuje tvorbe outdoorových a športových eventov, teda činnosťou, ktorá nesúvisí s odpadmi.

V roku 2006 však vo verejnom obstarávaní dodávala spoločnosti ELEKTRO RECYCLING zariadenie na zhodnocovanie nebezpečných odpadov v hodnote 190 miliónov Sk, v roku 2009 dodávala zariadenia pre úpravu zložiek biologicky rozložiteľného odpadu pre mesto Nová Baňa v hodnote 481 tisíc eur (14,5 mil. Sk).


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Ministerstvo životného prostredia uviedlo spoločnosť SEWA ako príklad dobrej ekologickej praxe

Ministerstvo životného prostredia uviedlo spoločnosť SEWA ako príklad dobrej ekologickej praxe

Ministerstvo životného prostredia a Slovenská agentúra životného prostredia v publikácii Obehové hospodárstvo – budúcnosť rozvoja zaradili medzi ukážkové príklady z praxe aj spoločnosť SEWA vďaka jej sekundárnym aktivitám a projektom súvisiacim s ekologickou likvidáciou elektroodpadu.

Pozvánka na konferenciu: ENVIRO 2019

Pozvánka na konferenciu: ENVIRO 2019

Tradičná česko-slovenská konferencia odborníkov venujúcich sa ochrane životného prostredia sa tento rok bude konať na Slovensku v Trenčianskych Tepliciach v Kursalone.

MOL vstupuje do sektoru kompaundácie recyklovaných plastov

MOL vstupuje do sektoru kompaundácie recyklovaných plastov

Akvizícia je v súlade s cieľom Stratégie 2030 Skupiny MOL rozšíriť petrochemické portfólio produktov s vyššou pridanou hodnotou.