NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

József Nagy chce zelenú tripartitu

Predsedníčka vlády Iveta Radičová uviedla 2. novembra do funkcie ministra na obnovenom ministerstve životného prostredia Józsefa Nagya. Na krátkom brífingu v átriu ministerstva József Nagy informoval média o najdôležitejších krokoch, ktoré je potrebné vykonať pre skonsolidovanie činnosti rezortu.

József Nagy chce zelenú tripartitu

József Nagy považuje za prioritu vytvorenie zelenej tripartity, do ktorej by chceli na ministerstve zapojiť organizácie zainteresované do ochrany prírody a životného prostredia. "Každá tripartita bude venovaná nejakej konkrétnej oblasti. Jej účastníkmi budú okrem zástupcov ministerstva životného prostredia aj neziskové organizácie, podnikatelia, vlastnícke skupiny a tiež dotknuté obce a obyvatelia“ uviedol József Nagy. Vyjadrenie ministra naznačuje aj možnosť vytvorenia tripartity pre oblasť odpadového hospodárstva.

Za jednu zo svojich priorít považuje minister protipovodňové opatrenia, kde zdôraznil najmä otázku prevencie. „Pokračovať budeme v ochranných opatreniach, ale zároveň chceme konať za pomoci pani premiérky aj v tých opatreniach, ktoré majú vodu zadržať v prírode“ povedal József Nagy.

Minister vyjadril svoj postoj aj k otázke chránených území Slovenska: „Chrániť máme kvalitu. To znamená nie celoplošne a bez efektu, ale potrebné je určiť, čo je najdôležitejšie a ako to chceme chrániť. Musíme vypracovať programy starostlivosti, ktoré budú čo najmenej obmedzovať vlastníkov. Túto otázku chceme tiež riešiť formou tripartity, kde budú prizvaní nielen hospodári, vlastníci pozemkov, obce, ale aj ochranári, ktorí sa tomu odborne venujú. Bude viac kvalitne chránených území a možno menej nekvalitne chránených území“.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Recyklácia plastov nedáva zmysel ekologicky ani ekonomicky, skládkujme ich, hovorí expert MIT

Recyklácia plastov nedáva zmysel ekologicky ani ekonomicky, skládkujme ich, hovorí expert MIT

Recyklácia plastov je podľa A. McAfeeho drahá, neefektívna a nemá odbyt, energiu by sa hodilo zacieliť na dekarbonizáciu priemyslu a zdanenie tých, ktorí znečisťujú najviac.

Komentár. Úprava odpadov je narýchlo, chybu ministerstva nezmaže

Komentár. Úprava odpadov je narýchlo, chybu ministerstva nezmaže

Po rokoch obchádzania kaše v štýle „ani mú, ani bú“ ministerstvo zatlačilo: bude MBÚ.

Zákaz skládkovania pre neupravené odpady

Zákaz skládkovania pre neupravené odpady

V prevratnom rozsudku „Malagrotta"1 Súdny dvor Európskej únie (SDEU) skonštatoval, že skládkovanie neupraveného odpadu predstavuje porušenie Smernice o skládkach odpadov2 a Rámcovej smernice o odpade3. Článok vyšiel v mesačníku Odpadové hospodárstvo, 2016/03.