NATUR-PACK

Odpady sú nevyužitý potenciál

Dňa 23. novembra 2010 sa na pôde Liberálneho inštitútu v Prahe uskutočnilo diskusné fórum "Odpady - (zatiaľ) nevyužitý potenciál". Diskutujúci poukázali na množstvo legislatívnych bariér a problémov súvisiacich s budovaním zariadení na energetické zhodnocovanie odpadov (spaľovní), napriek tomu, že ide o preukázateľne ekonomicky efektívny a ekologický spôsob zhodocovania odpadov, ktorý predstavuje vo vyspelých vysoký podiel na trhu zhodnocovania odpadov.

Odpady sú nevyužitý potenciál
Liberecká spaľovňa

V prvom panelovom príspevku vystúpil Pavel Bernát, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Termizo, a.s., ktorá vlastní a prevádzku spaľovňu odpadov v Liberci. Pavel Bernát poukázal na problém vnímania libereckej spaľovne verejnosťou, nakoľko tá je vybudovaná v centre mesta. Veľmi zaujímavou časťou príspevku bolo objasnenie histórie vzniku spaľovne, okolnosti vyjednávania so štátnymi orgánmi, investora, prevod vlastníctva spaľovne do súkromných rúk a finančné toky spaľovne.

Pavel BernátLiberecká spaľovňa má energetické využitie cca 1 000 000 ton odpadov, vyrába teplo pre 15 000 domácností, ktoré tvoria jednu polovicu spotreby libereckej aglomerácie (cca 660 000 GJ za rok). Vyrába elektrickú energiu pre pohon vlastných strojov a 4 000 domácností. Materiálové využitie popolovín dosahuje 95%, spaľovňa recykluje 10 700 tun železného šrotu a separuje 500 ton toxických kovov. Spaľovňa získala ocenenie za architektonické riešenie. Od vzniku spaľovne Liberec prakticky nemá skládky odpadov.

Pavel Bernát prisľúbil účasť na diskusnom fóre o energetickom zhodnocovaní odpadov, ktoré sa uskutoční 8. februára 2011 od 14.00 hod. v hoteli Avance v Bratislave. Podujatie sa uskutoční v rámci environment&economy klubu, ktorý organizačne zastrešujú spoločnosti Konzervatívny inštitút M.R. Štefánika, Property&Environment s.r.o. a Tanzer Consulting Slovakia, s.r.o., s mediálnou podporou Odpady-Portal.sk.

Spaľovňa Chotíkov

Tomáš DrápelaDruhým panelistom bol Tomáš Drápela, generálny riaditeľ spoločnosti Plzeňská teplárenská, a.s., ktorá pripravuje investíciu do spaľovne odpadov v Plzni. Plzeňská teplárenská je prevádzkovateľom skládky odpadov Chotíkov, pri ktorej plánuje vybudovať spaľovňu odpadov. Zdroje na výstavbu spaľovne, ktorá by mala byť uvedená do skúšobnej prevádzky v roku 2013, predpokladajú čiastočne kryť zo štrukturálnych fondov EÚ. Ojedinelým príkladom pozitívneho výsledku dlhoročnej komunikácie s verejnosťou je fakt, že v Chotíkove sa uskutočnilo referendum, v ktorom občania súhlasili s výstavbou spaľovne. Napriek tomu považuje Tomáš Drápela práve názory verejnosti (a prístup úradov) za najväčšiu brzdu rozvoja spaľovní odpadov.

Prognóza nakladania s odpadmi v ČR

Martina VrbováMartina Vrbová, riaditeľka oddelenia vyžitia odpadov z autorizovanej spoločnosti (oprávnenej organizácie) Eko-kom, a.s., sa venovala najmä globálnej prognóze nakladania s odpadom v ČR. Martina Vrbová poukázala na rôzne faktory motivácií k zhodnocovaniu odpadov, pričom dominantným sú práve legislatívne regulácie, ktoré vnucujú účastníkom trhu správať sa podľa určených pravidiel. Ekonomické faktory motivácie k zhodnocovaniu odpadov podľa Vrbovej ustupujú práve legislatívnym reguláciám. Pôvodné ekonomické motivácie boli vedené úsporou energie a iných nákladov. Martina Vrbová poukázala tiež na deformačný vplyv niektorých regulácií na správanie účastníkov na trhu. "Veľmi neblahým faktorom sú rôzne druhy dotácií, a na druhej strane poplatkov, ktoré vlastne nútia užívateľa celého systému k rôznym spôsobom nakladania s odpadmi, ktoré by možno ani nechcel robiť", upozornila Vrbová.

Prečo nespaľujeme?

Posledným panelistom diskusného fóra bol Miroslav Zajíček, ktorý je riaditeľom Laboratoře experimentální ekonomie pri Národohospodářské fakultě VŠE v Prahe, v rokoch 1999-2005 pôsobil v Liberálním institutu v Prahe. Miroslav Zajíček je spoluautorom publikácie "Odpady - (zatím) nevyužitý potenciál", ktorá vyšla na Vysokej škole ekonomickej v Prahe. Miroslav ZajíčekZajíček poukázal na deformácie trhu s odpadmi v ČR, ktoré sú spôsobené predovšetkým nerovnými podmienkami odpadovom trhu, preferenciami iných spôsobov nakladania s odpadmi, nerovnými podmienkami na trhu s elektrinou a teplom, apriórnymi požiadavkami na konšrukciou spaľovní, podporou iných energetických zdrojov pri podpore výroby elektriny a tepla z obnoviteľných zdrojov energie. Za problém považuje taktiež verejnú mienku.

Miroslav Zajíček tiež poukázal na porovnanie limitov škodlivín pre spaľovne odpadov, v porovnaní s inými prevdzkami (uhľove a plynové kotle, kotle na drevo a pod.), z ktorých spaľovne vychádzajú ako najčistejší spôsob spaľovania. Podobne pozitívne v prospech spaľovní vychádza produkcia dioxínov. Miroslav Zajíček prezentoval viacero odporúčaní pre trh s odpadmi v ČR.

Miroslav Zajíček taktiež prijal pozvanie na diskusné fórum o energetickom zhodnocovaní odpadov, ktoré sa uskutoční 8. februára 2011 v Bratislave, na pozvanie Konzervatívneho inštitútu M.R.Štefánika. Na podujatí bude možné nielen vypočuť si prednášku Miroslava Zajíčka, ale i zakúpiť si publikáciu "Odpady - (zatím) nevyužitý potenciál".

Foto: autor


Diskusia(0)