Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

EP chce meniť legislatívu o elektroodpadoch

Televízia Európskeho parlamentu odvysielala správu týkajúcu sa snáh Európskej únie o sprísnenie podmienok pre recyklovanie elektroodpadu (odpadu z elektrických a elektronických zariadení). Zdá sa, že snahu o prísnejšie regulácie podporujú i poslanci frakcie socialistov a ľudovcov v EÚ.

EP chce meniť legislatívu o elektroodpadoch

Čo hovorí relácia?

Európa ročne vyprodukuje 9 miliónov ton elektronického odpadu. Veľká časť sa vyvezie do rozvíjajúcich sa krajín, kde škodí zdraviu aj životnému prostrediu. OSN predpovedá, že elektronický odpad z počítačov sa v Afrike zvýši o 400 % v porovnaní s rokom 2007 Súčasné európske zákony tomu nezabránia. Musíme zaplátať diery v zákonoch.

"Vývoz odpadu do rozvíjajúcich sa krajín je nelegálny", hovorí Linda McAvan z frakcie európskych socialistov v Európskom parlamente. "Príliš často sa stáva, že odpad firmy označia ako "na ďalšie využitie", akoby sa elektrické spotrebiče v zahraničí využili a opravili. Dobre vieme, že to nie je pravda. Preto musíme sprísniť prepravné pravidlá."

Poslanci chceli zaplátať diery tak, že rozšírili sortiment výrobkov, ktoré sa musia recyklovať. Okrem toho aj zvýšili ciele pre recykláciu odpadov. Výrobcovia malých zariadení - napr. mobilov - zodpovedajú aj za recykláciu.

"Podľa navrhnutej smernice musí výrobca znášať náklady od dverí domov až k recyklačnej firme", tvrdí Karl-Heinz Florenz z frakcie ľudovcov v EP. O smernici sa ešte bude rokovať v Rade. Možno očakávať aj výhrady."

Rozhodnutie zostane v rukách štátov, tie ho môžu pokladať za hospodársku záťaž. Celkom užitočný je najmä poznatok, že z jednej tony mobilných telefónov možno získať 230 gramov zlata. Ekologický prístup sa zrejme oplatí.

Poznámka

Snaha Európskeho parlamentu o zvýšenie miery a prísnosti recyklovania elektroodpadu je motivovaná dozaista cnostnými cieľmi, avšak otázne je, do akej miery vnímajú poslanci Európskeho parlamentu i negatívne riziká zvyšovania regulácií v oblasti odpadov z elektrozariadení, najmä pre zvyšovanie výdavkov domácností, ako aj pre trh práce v krajinách, do ktorých je odpad vyvážaný. Pod pokrievkou humanity vychádzajpcej z odstrašujúcich obrázkov detí pracujúcich v nehygienických podmienkach v rozvojovom svete, sa totiž skrýva i jeden vážny ekonomický argument. Sú ním povinné nákupy, ktoré ďalším sprísňovaním podmienok nakladania s odpadom z elektrozariadení vnúti Európska komisia obyvateľom únie. Environmentálne regulácie sú totiž spojitou nádobou so zvyšovaním chudoby nielen pre obyvateľov únie, ale tretieho sveta, ktorý kvôli týmto reguláciám prichádza o dôležitý príjem.

Poukazuje na to i prípad podobnej "humánnej" regulácie z Bangladéša, kde výsledkom zákazu práce detí do 14 rokov v bangladéšskych odevných podnikoch bolo to, že mnoho detí skončilo na ulici a živí sa prostitúciou (téme sa v roku 2008 venoval Matěj Šuster z Liberálního institutu).


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Preprava odpadu po novom: Čo nás čaká a neminie? 1. časť (PRÁVNY POHĽAD)

Preprava odpadu po novom: Čo nás čaká a neminie? 1. časť (PRÁVNY POHĽAD)

Prinášame prvý z článkov Kataríny Brath Liebscherovej z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland, týkajúci sa Nariadenia o preprave odpadu a jeho budúcom použití v praxi.

Názor. Treba zadefinovať textilný odpad. Kľúčové je opätovné použitie

Názor. Treba zadefinovať textilný odpad. Kľúčové je opätovné použitie

Nezbierajme z obcí iba špinavý textilný odpad pohádzaný v kontajneroch a po zemi, píše Miroslava Kuchárová.

Rozhodlo, ako obce a mestá triedia odpad. Envirofond rozdelil príspevky za rok 2023

Rozhodlo, ako obce a mestá triedia odpad. Envirofond rozdelil príspevky za rok 2023

Uspelo takmer 1 600 samospráv. Najväčšie sumy zinkasovali veľké mestá, tradične sa však darilo aj obciam so zberňami a výkupňami kovov.

X
X
X
X