Eversheds Sutherland

Reakcia NATUR-PACK a ASO k problematike vyhlášky k zákonu o obaloch

K problematike pripravovanej vykonávacej vyhlášky o vykonaní niektorých ustanovení zákona o obaloch a k včerajšej tlačovej správe oprávnenej organizácie ENVI-PAK a združenia SLICPEN zaslal dnes tlačovú správu Ing. Vladimír Šinák, predseda predstavenstva oprávnenej organizácie NATUR-PACK, a.s. a predseda Asociácie oprávnených organizácií.

Reakcia NATUR-PACK a ASO k problematike vyhlášky k zákonu o obaloch

Poplašné správy lobistickej skupiny ENVI-PAK & SLICPEN

Poplašné správy lobistickej skupiny ENVI-PAK & SLICPEN o tom, ako chce MŽP SR administratívnym spôsobom zabrániť priemyslu – „výrobcom a dovozcom zabalených výrobkov, podporovať separovaný zber odpadov v mestách a obciach“, sa nedajú chápať ináč ako neochota úzkej skupiny podnikateľov zaviesť na Slovensku poriadok v separovanom zbere.

V úplnom protiklade k týmto poplašným správam ENVI-PAK & SLICPEN je názor:

Asociácie oprávnených organizácií, ktorej členovia podporujú separovaný zber vo viacej ako 1 800 obciach,

Asociácie podnikateľov v odpadovom hospodárstve, ktorej členovia vykonávajú separovaný zber vo viacej ako 1 400 obciach,

Republikovej únie recyklačného priemyslu a Republikovej únie zamestnávateľov,

ktorí, bezpochyby aj s podporou prevažnej väčšiny miest a obcí na Slovensku, žiadajú MŽP SR zaviesť na Slovensku konečne poriadok so separovaným zberom, zabrániť predaju virtuálnych potvrdeniek a sprehľadniť materiálové a finančné toky v odpadovom hospodárstve.

Osobne som sa zúčastnil rozporového konania konaného na MŽP SR, kde sa oprávnené organizácie združené v Asociácii oprávnených organizácií a oprávnená organizácia ENVI-PAK (nezdružená v asociácii), vrátane združenia SLICPEN, dohodli na najlepšom modeli pre Slovensko. Tento model vychádza z Európskej smernice o obaloch a nikoho nediskriminuje.

Na žiadnom rozporovom konaní a ani na tom, ktoré z poverenia ministra životného prostredia organizoval štátny tajomník MŽP SR RNDr. Branislav Cimerman sa nedohodlo, že peniaze určené na separovaný zber je potrebné platiť recyklátorom, tak ako je to zrejme zámerne nesprávne uvedené v tlačovej správe ENVI-PAK & SLICPEN.

Práve naopak! Dohodlo sa, že peniaze určené na separovaný zber musia v systéme separovaného zberu aj skončiť! Nikto (ani obce, ani zberové spoločnosti, ani recyklátori a ani oprávnené organizácie) nebude mať možnosť vystavovať ničím nekryté potvrdenky o zbere, separovaní, recyklácii a zhodnotení. Výsledkom tohto, bez sporu správneho rozhodnutia, bude konečne poriadok v separovanom zbere a to aj za cenu, že niektorí „potvrdenkári“ môžu mať problém.

Čo ja osobne považujem za najdôležitejšie je, že tento postup konečne naštartuje zber a separáciu a že jeho výsledkom bude okrem iného i to, že separovaný zber bude pre občana zadarmo!

Ak ENVI-PAK & SLICPEN (alebo ich vlastníci) prejavia vôľu spolupracovať na takomto zmysluplnom modeli pre Slovensko, potom priemysel, občania aj životné prostredie to určite ocenia.

Kde niet vôle, niet ani cesty.

Ing. Vladimír Šinák
predseda predstavenstva NATUR-PACK, a.s.
predseda ASO

Zdroj: Tlačová správa NATUR-PACK
Nadpis, perex: redakcia


Diskusia(1)