NATUR-PACK

SIEA usporiadala seminár o energetickom zhodnocovaní odpadu

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) usporiadala dňa 10. marca 2011 seminár o energetickom zhodnocovaní odpadu. Seminár sa uskutočnil v rámci projektu Waste to energy (W2E), ktorého cieľom je vytváranie inovatívnych stratégií odpadového hospodárstva zameraných na zvýšenie energetického využitia odpadov a zníženie množstva odpadov ukladaných na skládky v regióne Bratislava.

SIEA usporiadala seminár o energetickom zhodnocovaní odpadu
SIEA je jedným z ôsmich partnerov projektu W2E. Slovensko na seminári zastupovali aj odborníci zo SAŽP, spoločnosti ecorec Slovensko, INECS Bratislava a Tanzer Consulting Slovakia. Témou bol rozvoj politických nástrojov vytvorených na základe poznatkov a skúseností zo študijných návštev zameraných na energetické využívanie odpadov.


SIEA: Správa zo seminára Waste to energy (W2E) a prezenntácie


O projekte

Ľubomír AugusínKeďže na Slovensku chýba základný koncepčný materiál a predovšetkým vízia ako nakladať s odpadom, úlohou SIEA je vytvoriť model podľa vzoru zahraničného partnera a zapojiť všetky zainteresované strany v regióne Bratislava. Na projekte sa okrem SIEA podieľa aj ďalší slovenský partner Regionálna energetická agentúra (REA) Šaľa a partneri z Veľkej Británie, Talianska, Maďarska, Poľska a Rumunska. Vedúcim partnerom projektu W2E je Švédsko, ktoré patrí medzi lídrov v rýchlo rozvíjajúcom sa sektore energetického zhodnocovania odpadu. Projekt je spolufinancovaný Európskym spoločenstvom v rámci programu INTERREG IVC.

Medzinárodná iniciatíva W2E odštartovala sériou študijných návštev v minulom roku, počas ktorých mali experti možnosť oboznámiť sa so systémom odpadového hospodárstva v jednotlivých partnerských regiónoch Anglicka, Maďarska, Poľska a Švédka. Súčasťou týchto stretnutí boli exkurzie, prednášky a diskusné skupiny s cieľom zadefinovať hlavné nedostatky existujúceho systému a prekážky pri ich riešení.

V tomto roku sa pripravuje ďalšia študijná návšteva v Rumunsku. Nadviaže na ňu v poradí už tretí seminár za účasti expertov z oblasti odpadového hospodárstva v regióne Cumbria vo Veľkej Británii. Ukončenie projektu je naplánované na budúci rok. V rámci záverečného seminára, ktorý sa uskutoční v Taliansku, predstavia partneri regionálne akčné plány vypracované na základe dvojročnej spolupráce v rámci projektu W2E.

Prezentácie zo seminára:

THE CURRENT SITUATION IN WASTE MANAGEMENT – SLOVAK REPUBLIC, EN (.pdf)
Slávka Jurkovičová, Slovenská agentúra životného prostredia

ENERGY RECOVERY FROM WASTE IN SLOVAKIA, EN (.pdf)
Ľubomír Augustín, Tanzer Consulting Slovakia s.r.o.

ENERGY RECOVERY IN THE REGION OF WESTERN SLOVAKIA, EN (.pdf)
Juraj Číž, ecorec Slovensko

ŠAĽA REGION, WASTE MANAGEMENT AND VISION FOR THE FUTURE, EN (.pdf)
Peter Benko, INECS Bratislava

THE POLICY TOOL, EN (.pdf)
Ola Lindén, Östergötland County Administrative Board

Foto: SIEA


Diskusia(0)