NATUR-PACK

Dve správy Európskej komisie: za zdražovanie zdrojov

EK spolu s Programom OSN pre životné prostredie vydali dve správy o potrebe zmien v spôsobe využívania zdrojov, ktoré považujú za tzv. nedostatkové. Podľa tlačovej správy Komisie z 26. mája, v prvej správe je spomenutý obrovský potenciál zvýšenia recyklácie kovov. V druhej správe sa zdôrazňuje potreba radikálneho "decouplingu", teda oddelenia tlaku na životné prostredie od ekonomického trvalého rastu, aby sa zabránilo obave z globálnej krízy zdrojov v roku 2050, o ktorej sú Komisia a OSN presvedčené.

Dve správy Európskej komisie: za zdražovanie zdrojov

Foto © Kutt Niinepuu | Dreamstime.com

Obe správy zostavil Medzinárodný panel pre zdroje (International Resource Panel) organizácie UNEP - Environmentálneho programu OSN. Tlačová správa Komisie obsahuje veľa nepodstatnej vaty o ťaživých problémoch sveta a o Európskej komisii, ktorá ich vyrieši. Podstatnejších informácií je oveľa menej, jednou z nich je napríklad skutočnosť, že Komisia dokončuje akýsi „plán na prechod k zdrojovo efektívnej Európe“, v ktorom sa stanovuje transformačný program a pripraví pôda pre kroky do budúcnosti.

Správa o recyklácii kovov

Odhliadnuc od skutočnosti, že OSN i Európska komisia už tradične presadzujú svoje ekonomicky neodôvodnené predstavy o vyčerpateľnosti zdrojov (podľa Komisie správa "varuje, že bez radikálnej zmeny týchto postupov by zásadné, špeciálne a kovy vzácnych zemín v podstate nemuseli byť k dispozícii pre použitie v moderných technológiách"), report o recyklácii kovov poskytuje prinajmenšom zaujímavý pohľad na štruktúru a mieru zhodnocovania kovov v spoločnosti.

Asi len jedno percento niektorých zásadných kovov, ktoré sa používajú v špičkových technológiách, sa v súčasnosti recykluje. Zostatok sa jednoducho na konci životnosti produktu vyradí a vyhodí. Iba 18 kovov sa recykluje v pomere väčšom ako 50 %, v prípade väčšiny kovov sa nerecykluje ani 1 %. Treba však podotknúť, že recyklácia objemovo najpoužívanejších kovov ako železo a oceľ, meď, hliník, olovo a cín sa pohybuje medzi 25 a 75 percentami, aj keď s nižšími pomermi v niektorých rozvíjajúcich sa ekonomikách.

Správa o decouplingu

V Správe o oddelení použitia prírodných zdrojov a environmentálnych vplyvov od hospodárskeho rastu sa podľa Komisie zistilo, že pri bežnej prevádzke by sa do roku 2050 spotreba zdrojov zvýšila trikrát v porovnaní s jej súčasnou úrovňou, čo by malo za následok ročnú spotrebu 140 miliárd ton minerálov, rúd, fosílnych palív a biomasy. Vzhľadom k tomu, že toto "jasne nie je možné", riešenie je podľa Komisie jednoznačné: „oddeliť“ hospodársky rast od rýchlosti spotreby prírodných zdrojov, a to prostredníctvom zvýšenia efektívnosti zdrojov. Navrhujú sa tri scenáre, "v najambicióznejšom z nich sa vyzýva celý rozvinutý svet k zníženiu využitia zdrojov o dve tretiny zo súčasnej úrovne 16 ton za rok jedného obyvateľa, pokým iné krajiny zotrvajú na dnešnej úrovni. Spotreba zdrojov by teda mohla zostať na úrovniach z roku 2000."

Dodajme len, že toto nie je možné dosiahnuť bez radikálnych zásahov do voľného trhu, ktoré povedú k zvýšeniu nákladov na využívanie prírodných zdrojov. Na boj proti chudobe to teda rozhodne nevyzerá, ale neprestávajme myslieť pozitívne: regulačné snahy Komisie sú dobrou správou aspoň pre trh s odpadmi.

Kontext a odkazy na štúdie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)