NATUR-PACK

Most-Híd chce dostať pod kontrolu netransparentný Recyklačný fond

Poslanci za Most-Híd s podporou ministra životného prostredia Józsefa Nagya chcú dostať Recyklačný fond pod výraznejšiu kontrolu ministra. Poslanec Elemér Jakab predložil do výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie návrh nepriamej novely odpadového zákona, v ktorej by sa s fondom malo udiať niekoľko podstatných zmien. Výbor bude o návrhu hlasovať dnes. MŽP k tomu dnes vydalo tlačovú správu.

Most-Híd chce dostať pod kontrolu netransparentný Recyklačný fond

Stransparentniť, ale zachovať. Podľa ministerstva majú prispievatelia do Recyklačného fondu financovať budovanie kapacít na zhodnocovanie bioodpadu.
Ilustračné foto © Huguette Roe | Dreamstime.com

Upozorňuje v nej na fakt, že fondu hrozí likvidácia pre netransparentný systém nakladania s verejnými prostriedkami a pre neaktuálne ciele, o čom uvažuje aj Programové vyhlásenie vlády. Ministerstvo zároveň tvrdo kritizuje vedenie Recyklačného fondu, ktoré podľa neho pod hrozbou zániku zintenzívnelo prideľovanie dotácii od mája tohto roku aj bez rešpektovania zákona.

Fond nezrušiť, stransparentniť

Preto prichádzajú poslanci Most-Híd s návrhom, aby dotácie z fondu parafoval minister životného prostredia. Tým by zároveň minister usmernil účel ich využitia. Zároveň by mala vzniknúť zákonná povinnosť fondu zverejňovať uzatvorené zmluvy a umožnil by sa prístup kontrolných orgánov štátu do evidencií fondu.

Minister József Nagy podľa vlastného vyjadrenia odmieta niesť politickú zodpovednosť, ak fond bude prideľovať dotácie pre projekty, ktorých ciele neschválila vláda v Pláne odpadového hospodárstva, ako to je v zákone. Ministerstvo uvádza, že malo džentlmenskú dohodu s vedením fondu, že do schválenia nového Zákona o odpadoch, resp. do schválenia nového Plánu odpadového hospodárstva, nebudú čerpať na investičné projekty, len na dotácie separovaného zberu obciam.

"Túto dohodu v poslednom čase prestali rešpektovať a ani na základe písomného upozornenia Recyklačný fond nerešpektuje zákon a vraj pripravujú aj stomilionové dotácie. Teraz je to v rukách poslancov parlamentu," povedal minister Nagy.

V otázke činnosti Recyklačného fondu ministerstvo priznáva chyby fondu, vyplývajúce už z mechanizmu založenia fondu v zákone o odpadoch. Na tie poukazuje i analýza činnosti Recyklačného fondu z dielne ministerstva, o ktorej dnes rokovala tripartita v hospodárskej a sociálnej rade vlády. Fond má podľa ministerstva nešťastne nastavený systém, kritizovaný už viacerými vládami, pretože príjmom fondu sú verejné prostriedky z povinného recyklačného poplatku občanov, ale fond sa správa ako súkromná spoločnosť. Vplyv štátu je pritom slabo zabezpečený prostredníctvom väčšinou menovaných, nie však vládou delegovaných členov orgánov fondu. Preto ako ďalší krok minister pripravuje využiť výmenu nim delegovaných 2 členov orgánov a to aj predsedu dozornej rady, ktorému končí funkčne obdobie 30.6.2011.

Navrhovaná novela by nemala úplne obmedziť kompetencie orgánov Recyklačného fondu, skôr ho "ochrániť pred presadzovanou likvidáciou, ktorá je krajným, ale racionálnym riešením pre ochranu verejných financií generovaných z povinných poplatkov občanov zhromažďovaných dovozcami a výrobcami za recykláciu (napr. za televízor 1,66 Eur, za automobil 66,39 Eur a pod.)", tvrdí ministerstvo.

Fond by mal podporovať zhodnocovanie BRO

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)