NATUR-PACK

AVE CZ opäť neuspela so stavbou spaľovne pri Pardubiciach

Spoločnosť AVE CZ, ktorá chce v Rybitví pri Pardubiciach vybudovať veľkú spaľovňu nebezpečných odpadov, znovu neuspela pri presadzovaní svojho projektu. Ministerstvo životného prostredia totiž potvrdilo rozhodnutie krajského úradu, ktorý v júli zastavil konanie o vydaní integrovaného povolenia. Informáciu priniesla agentúra ČTK.

AVE CZ opäť neuspela so stavbou spaľovne pri Pardubiciach

spaľovňa odpadov

Ilustračné foto © Dreamstime.com

Spaľovňu v Rybitví podľa agentúry prevádzkovala od roku 1995 spoločnosť Synthesia, o deväť rokov však skončila, nakoľko nebola schopná dodržiavať emisné limity. Chemička v roku 2006 objekty predala AVE CZ.

Firma tam po modernizácii za niekoľko stoviek miliónov korún plánuje ročne zlikvidovať až 20.000 ton nebezpečného odpadu. „Boj o spaľovňu nebezpečného odpadu sa presúva na pole Najvyššieho správneho súdu, kde AVE CZ rozporuje územný plán obce Rybitví. Proti spaľovni sa postavilo takmer 50 tisíc ľudí,“ upresnila pre Pardubický denník hovorkyňa kraja Magdalena Navrátilová.

Napadnúť neplatnosť územného plánu je podľa denníka idnes.cz jediná možnosť, ako môže firma uspieť. Nesúlad návrhu s územným plánom bol totiž hlavným dôvodom, prečo kraj i ministerstvo žiadosť o povolenie zamietli. Pokiaľ by správny súd firme vyhovel, mohol by celý proces začať znovu, avšak trval by možno až niekoľko rokov.


Diskusia(0)