Eversheds Sutherland

Európsky parlament chce sprísniť regulácie elektroodpadu

Členské štáty EÚ by mali mať povinnosť zbierať a recyklovať viac vyradených chladničiek, telefónov a ďalšieho elektronického odpadu, povedal včera Výbor pre životné prostredie Európskeho parlamentu. Poslanci chcú zjednodušiť spotrebiteľom možnosť vrátiť malé výrobky a sťažiť podmienky pre ilegálnu lodnú prepravu e-odpadu mimo EÚ. Vyplýva to zo včerajšej tlačovej správy EP.

Európsky parlament chce sprísniť regulácie elektroodpadu

Foto © Flickr.com

Výbor pre životné prostredie takmer jednomyseľným hlasovaním druhom čítaní (52 za, 1 proti a 5 členov sa hlasovania zdržalo) potvrdil záujem o zmeny existujúcej smernice o odpade z elektrických a elektronických zariadeniach (WEEE). Plenárne zasadnutie je naplánované na január 2012, tak, aby sa umožnili jednania v tejto veci s Radou.

Ciele zberu

Poslanci tvrdia, že ciele by mali byť postavené na aktuálnom e-odpade, ktorý vzniká, s mierou zberu až na hranici 85% v roku 2016. Rada však podporuje cieľ, ktorým je miera zhodnotenia 65% na tovar, ktorý je uvádzaný na trh, s tým, že tento cieľ by bol postupne fázovaný; pre väčšinu krajín do roku 2020 a do zvyšných do roku 2022. Paušálny ročný cieľ 4 kg na osobu sa v súčasnosti už používa.


Európska komisia: Nebezpečných odpadov v elektrozariadeniach bude menej (21.07.2011)

Europoslanci chcú zastaviť nelegálny vývoz odpadu ďalšou reguláciou (17.05.2011)


Mnoho menších e-odpadov sa vyhadzuje spolu s ostatnými odpadkami aj napriek tomu, že obsahujú časti nebezpečných, alebo vzácnych látok. Pre riešenie tohto problému poslanci chcú, aby spotrebitelia mali lepšiu možnosť odovzdať veľmi malé spotrebiče.

Zhodnotenie, recyklácia a opätovné použitie

V závislosti na kategórii, poslanci hovoria o povinnosti zhodnotenia 70-85% elektronického odpadu a 50-75% miery recyklovania. Navrhujú samostatný 5% cieľ opätovného použitia tak, aby zachovalejšie výrobky dostali ešte šancu na ďalšie využívanie, namiesto toho, aby boli vyradené.

Poslanci sa nazdávajú, že náklady na e-odpad by mali znášať producenti a spotrebitelia, nie obyčajný daňový poplatník. Je však potrebné vyhnúť sa zbytočnej administratívnej záťaže a nákladom, ktorým spoločnosti čelia. Napríklad vzdialení predajcovia by mohli nahlasovať údaje do centrálneho systému EÚ, aby sa zabránilo ďalšej byrokracii a nákladom na registráciu do viacerých národných registrov.

Nezákonná preprava

Veľké množstvo e-EÚ odpadu je nelegálne vyvážané do krajín, najmä v Ázii a Afrike, kde pri spracovaní nerešpektujú zdravie pracovníkov a životné prostredie. Poslanci preto chcú presunúť dôkazné bremeno na vývozcu, s cieľom zabezpečiť prepravu do krajín mimo OECD len tovaru na opätovné použitie.

Odkazy

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)