NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Odpadová politika v SR – chôdza v postoji

O postojoch ministerstva ku strategickým otázkam odpadového trhu.

Odpadová politika v SR – chôdza v postoji

Ministerstvo životného prostredia © Property&Environment

Na začiatku tohto roka to vyzeralo tak, že ministerstvo životného prostredia intenzívne pracuje na Programe odpadového hospodárstva SR na roky 2011-2015 (POH SR) i na novom zákone o odpadoch, ktorý mal byť podľa plánu legislatívnych úloh vlády predložený v októbri tohto roku.

Schvaľovanie programu, ktorý mal platiť už od začiatku tohto roku, však napokon finišovalo až v čase prípravy tohto textu. Nový zákon o odpadoch dopadol ešte horšie. Minister životného prostredia József Nagy totiž v novembri konštatoval, že ho v tomto volebnom období ministerstvo už nepredloží.

Aj toto boli dôvody, pre ktoré sme ministra požiadali o rozhovor. Žiaľ, do uzávierky tohto vydania sa nám nepodarilo odpovede na zaslané otázky získať. Ministerstvo prisľúbilo zrealizovať rozhovor v „neskoršom termíne“.

Pokúsme sa preto zosumarizovať postoje MŽP SR k niektorým problémom odpadového trhu. K ďalším dôležitým témam odpadovej legislatívy sa vrátime v ďalších číslach.

Program odpadového hospodárstva

POH nie je právne záväzný dokument a podmienkam smernice by vyhovovalo aj také znenie, ktoré by obsahovalo len pár strán: analýzu súčasného stavu, opísanie niektorých paragrafov a čísiel z európskych noriem a navrhnutie smerovania dotácií. Vymáhateľné pravidlá a povinnosti určuje totiž zákon, nie plánovací dokument.

Ministerstvo sa však rozhodlo ísť cestou širokého dokumentu, v ktorom začalo „variť politiku“. V opatreniach navrhovalo, kto bude niesť náklady a kto príjmy zo zhodnocovania odpadov. Nečudo, že oznámenie o strategickom dokumente podalo ministerstvo až 25. mája 2011 a prvé oficiálne znenie návrhu bolo do procesu jeho hodnotenia zverejnené až začiatkom júla.

Ďalšie verejné prerokovanie sa uskutočnilo až po takmer štyroch mesiacoch, teda 11. novembra. Zjavne pod tlakom času ministerstvo už o týždeň dokument zaradilo do skráteného medzirezortného pripomienkového konania a o ďalšie tri dni ho plánovalo predložiť na rokovanie tripartity (neskôr ho preložili o dva týždne – pozn. aut). Takže prešiel rok a výsledok stále nie je.

Poplatok za uloženie odpadu

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Chemická recyklácia plastov nebude konkurenciou pre odpadárov ani energetikov, myslí si zástupca rafinérie

Chemická recyklácia plastov nebude konkurenciou pre odpadárov ani energetikov, myslí si zástupca rafinérie

Z nádob s plastovým odpadom si zoberieme iba časť. Zvyšok, vhodný pre energetické využitie, bude mať konštantnejšiu kvalitu, vraví Vojtěch Lambl zo spoločnosti Orlen Unipetrol.

Pribúda fotovoltického odpadu, hlási envirorezort. Skokový nárast však ešte len príde

Pribúda fotovoltického odpadu, hlási envirorezort. Skokový nárast však ešte len príde

Ročne na Slovensku pribúdajú tisíce ton nových solárnych panelov, ukazuje štatistika MŽP SR. Raz z nich bude odpad.

Treba sa pripraviť na pokles zmesového odpadu. Obce musia zvyšovať triedenie, mieni expert

Treba sa pripraviť na pokles zmesového odpadu. Obce musia zvyšovať triedenie, mieni expert

To, že sme boli 30 rokov zvyknutí na rast produkcie zmesového odpadu, neznamená, že to tak bude naďalej, vraví Petr Havelka, riaditeľ Českej asociácie odpadového hospodárstva.