NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Odpadová politika v SR – chôdza v postoji

O postojoch ministerstva ku strategickým otázkam odpadového trhu.

Odpadová politika v SR – chôdza v postoji

Ministerstvo životného prostredia © Property&Environment

Na začiatku tohto roka to vyzeralo tak, že ministerstvo životného prostredia intenzívne pracuje na Programe odpadového hospodárstva SR na roky 2011-2015 (POH SR) i na novom zákone o odpadoch, ktorý mal byť podľa plánu legislatívnych úloh vlády predložený v októbri tohto roku.

Schvaľovanie programu, ktorý mal platiť už od začiatku tohto roku, však napokon finišovalo až v čase prípravy tohto textu. Nový zákon o odpadoch dopadol ešte horšie. Minister životného prostredia József Nagy totiž v novembri konštatoval, že ho v tomto volebnom období ministerstvo už nepredloží.

Aj toto boli dôvody, pre ktoré sme ministra požiadali o rozhovor. Žiaľ, do uzávierky tohto vydania sa nám nepodarilo odpovede na zaslané otázky získať. Ministerstvo prisľúbilo zrealizovať rozhovor v „neskoršom termíne“.

Pokúsme sa preto zosumarizovať postoje MŽP SR k niektorým problémom odpadového trhu. K ďalším dôležitým témam odpadovej legislatívy sa vrátime v ďalších číslach.

Program odpadového hospodárstva

POH nie je právne záväzný dokument a podmienkam smernice by vyhovovalo aj také znenie, ktoré by obsahovalo len pár strán: analýzu súčasného stavu, opísanie niektorých paragrafov a čísiel z európskych noriem a navrhnutie smerovania dotácií. Vymáhateľné pravidlá a povinnosti určuje totiž zákon, nie plánovací dokument.

Ministerstvo sa však rozhodlo ísť cestou širokého dokumentu, v ktorom začalo „variť politiku“. V opatreniach navrhovalo, kto bude niesť náklady a kto príjmy zo zhodnocovania odpadov. Nečudo, že oznámenie o strategickom dokumente podalo ministerstvo až 25. mája 2011 a prvé oficiálne znenie návrhu bolo do procesu jeho hodnotenia zverejnené až začiatkom júla.

Ďalšie verejné prerokovanie sa uskutočnilo až po takmer štyroch mesiacoch, teda 11. novembra. Zjavne pod tlakom času ministerstvo už o týždeň dokument zaradilo do skráteného medzirezortného pripomienkového konania a o ďalšie tri dni ho plánovalo predložiť na rokovanie tripartity (neskôr ho preložili o dva týždne – pozn. aut). Takže prešiel rok a výsledok stále nie je.

Poplatok za uloženie odpadu

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

PET kajak skončil svoju púť v recyklačnom podniku

PET kajak skončil svoju púť v recyklačnom podniku

Jedinečný dokumentárny film o putovaní PET kajaku bude prebiehať od 5. júna na webe spoločnosti NATUR-PACK pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia.

Rozhovor. Bez zavedenia systému rozšírenej zodpovednosti má zber textilu neistú budúcnosť

Rozhovor. Bez zavedenia systému rozšírenej zodpovednosti má zber textilu neistú budúcnosť

Krajine chýba slovenská linka na triedenie slovenského textilného odpadu. Know-how máme, problémom je však nedostatok financií.

Richard Biznár: Slovensku chýba infraštruktúra na nebezpečný odpad

Richard Biznár: Slovensku chýba infraštruktúra na nebezpečný odpad

Na prelome rokov 2019/2020 sa mnohým, najmä priemyselným podnikom zvýšili ceny za spracovanie nebezpečných odpadov. Ing. Richard Biznár, konateľ Remko Sirník, hovorí o tom, prečo ceny za túto kategóriu odpadu rastú a aké sú ich perspektívy.