NATUR-PACK

Plzeň obmedzí slobodu v nakladaní s komunálnym odpadom

Tretí pokus o zrealizovanie platného výberového konania na zvoz komunálneho odpadu pripravuje mesto Plzeň. Doterajšie dva tendre muselo mesto zastaviť kvôli odvolaniu uchádzačov a výčitkám českého Úradu pre ochranu hospodárskej súťaže. Špecifikom Plzne bola prevratnosť ich doterajšieho systému. Zvoz odpadu si totiž od jednotlivých firiem objednávali samotní majitelia domov, firiem, organizácií, bytových družstiev a združení vlastníkov. Systém však podľa správy ČTK nebol podľa zákona.

Plzeň obmedzí slobodu v nakladaní s komunálnym odpadom

Komunálny odpad © Dreamstime.com

ČTK tiež cituje ekonomického námestníka primátora Martin Zrzaveckého (ČSSD), podľa ktorého chce mesto vyhlásiť tender čo najskôr, avšak predpokladá sa, že sa potiahne celý budúci rok. Plzeň jako podľa neho asi posledné veľké mesto, ktoré má súčasný systém. Podľa nového by malo mesto registrovať obyvateľov a za paušálny poplatok objednávať odvoz komunálneho odpadu u odpadovej firmy. Do hry tak vstúpi mestská spoločnosť Komunální služby, ktorá bude podľa Zrzaveckého dohliadať na nakladaní s odpadom.

Zrzavecký v správe ČTK nevylúčil, že nový systém, ktorý nahrádza individuálnu slobodnú voľbu zvozovej spoločnosti koncentrovaním tejto právomoci pod obec, významne predraží náklady obyvateľov.

Podľa Plzenského denníka s novou byrokratickou úpravou nesúhlasí napríklad poslanec Jiří Šneberger (ODS), ktorý je presvedčený o tom, že v Plzni zavedený systém funguje ve v meste celkom dobre. Preto je kritikom zákona, ktorý obciam nariaďuje prevziať nad všetkými odpadmi zodpovědnosť.


Diskusia(0)