NATUR-PACK

Dáni povedú zelené predsedníctvo únie

Dánsko ako aktuálny držiteľ rotačného predsedníctva Rady ministrov EÚ chce uskutočniť niekoľko opatrení pre predchádzanie vzniku odpadu a celkové „zelené“ riadenie Európskej únie, informuje vo svojej správe EuropeanVoice.com.

Dáni povedú zelené predsedníctvo únie
Jednou z ambícií predsedníctva je získať ako prví ISO certifikát udržateľnosti. Diplomati a úradníci, ktorí sa zúčastňujú zasadnutí predsedníctva v Dánsku, musia sami pociťovať povinnosť prispieť k týmto cieľom. K zníženiu emisií oxidu uhličitého v Kodani budú delegáti využívať hromadnú dopravu. Aj na návštevu mesta Horsens na dánskej pevnine budú prepravovaní kyvadlovými autobusmi namiesto áut.

Zelené úsilie sa zameriava aj na infraštruktúru. V konferenčných centrách budú všetky počítačové káble bez PVC a elektrická energia bude pochádzať z dánskych veterných elektrární.

Čo sa týka pitnej vody, tá má v Dánsku dobrú kvalitu, takže nikde nebude žiadna fľaša s vodou. Návštevníci podujatí predsedníctva v Dánsku budú musieť uhasiť svoj smäd vodou z vodovodu. Táto politika sa však nevzťahuje na akcie organizované v budove Justus Lipsius Rady v Bruseli (hoci Dánsko nebude, na rozdiel od predchádzajúcich predsedníctiev, prepravovať balenú vodu do Bruselu).


Diskusia(1)