NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Dron – Sklady idú po nevyšliapanej ceste

Spoločnosť Dron – Sklady, s.r.o. vstúpila na trh spracovania opotrebovaných pneumatík veľmi nenápadne. Po pár rokoch sa stáva významným hráčom na trhu zhodnocovania tejto komodity v SR. V novembri tohto roku získala spoločnosť Cenu odpadového hospodárstva Zlatý mravec 2011 v kategórii „Inovatívne riešenie“ (píšeme o ňom na inom mieste – pozn. aut.). Podľa konateľa spoločnosti Ing. Lászlóa Farkasa je však ich prevádzka stále len v rozbehu a plány firmy siahajú oveľa ďalej.

Dron – Sklady idú po nevyšliapanej ceste

Príprava pneumatík pred pyrolýzou

Prvá obhliadka

Nájsť areál prevádzky spracovateľa v Mliečanoch pri Dunajskej Strede nám uľahčuje prichádzajúce nákladné vozidlo, plne naložené pneumatikami, ktoré nasledujeme. Po príchode do areálu čakáme na konateľa spoločnosti, ktorý sa práve zhovára s klientmi pred administratívnou budovou. Čas preto využívame na obhliadku vonkajších priestorov prevádzky.

Už prvý pohľad naznačuje, že nejde o komfortné pracovisko postavené na kľúč, s akými sa môžeme stretnúť v mnohých podnikoch podporených štedrými štátnymi subvenciami. Všetko sa buduje za chodu. Zdrojový materiál výroby – teda najmä opotrebované pneumatiky, ale aj hnacie remene, hadice, gumové a plastové výlisky – je uskladnený na viacerých miestach. Podobným spôsobom parkujú aj osobné autá zamestnancov. Riadiace stredisko jadra technológie tvorí len malá kancelária.

Celkový dojem je však napriek tomu pozitívny – zdá sa, že majitelia si potrpia na poriadok a účelné využitie každého štvorcového metra.

László Farkas

Od poľnohospodárstva k odpadom

László Farkas nám v kancelárii objasňuje genézu vzniku prevádzky. Firma pôsobí na trhu už od roku 2001 v priestoroch, ktoré odkúpili v konkurze od bývalého mäsospracujúceho podniku. Spočiatku sa orientovali na podnikanie v iných oblastiach, napríklad prenajímali sklady a uskladňovali obilie (z toho pramení názov spoločnosti Dron – Sklady, pozn. aut.), dnes sa orientujú najmä na tento projekt.

Úvahy o zhodnocovaní opotrebovaných pneumatík vo firme začali v roku 2003, keď László Farkas dostal od svojho priateľa k nahliadnutiu projekt tzv. vsádzkového spracovania pneumatík. Po počiatočných pochybnostiach sa nakoniec rozhodli do projektu ísť. Skontaktovali sa aj s Prof. Ing. Martinom Bajusom, DrSc. z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave, s ktorým zrealizovali prvé laboratórne pokusy s minimálnymi množstvami gumy.


Reportáž vyšila v januárovom čísle časopisu Odpadové hospodárstvo. Celý text, ako aj mesačník Odpadové hospodárstvo, je dostupný predplatiteľom služby BALÍK SLUŽIEB PREDPLATNÉ.


Princíp technológie je založený na termickom štiepení. Teoretických prác o využití termického štiepenia na zhodnocovanie odpadov nájdete mnoho, ale praktických realizácií je oveľa menej. Väčšina zrealizovaných technológií je tzv. vsádzkových“, vysvetľuje konateľ.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Je to riešenie pre zaolejované vody, emulzie a pracie luhy. Firma ponúka ich zhodnotenie

Je to riešenie pre zaolejované vody, emulzie a pracie luhy. Firma ponúka ich zhodnotenie

Olejový koncentrát sa dá regenerovať alebo využiť ako palivo.

Aktualizovaný program konferencie Odpady 2024

Aktualizovaný program konferencie Odpady 2024

Organizátor podujatia Ekos Plus pozýva na 12. ročník odbornej konferencie, ktorá sa uskutoční už tento týždeň, 20. - 21. júna v Žiline.

EE Club: Ako výrobcovia financujú triedený zber (Pozvánka na diskusiu)

EE Club: Ako výrobcovia financujú triedený zber (Pozvánka na diskusiu)

Denník Odpady-portal.sk pozýva na ďalšie podujatie v rámci cyklu diskusií EE CLUB.

X
X
X
X