NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Barometer: Rozšírená zodpovednosť výrobcu

Expertom v oblasti odpadového hospodárstva sme preto položili otázku, týkajúcu sa práve rozšírenej zodpovednosti výrobcu. Z vyše osemdesiatky oslovených odborníkov, ktorí pôsobia v rôznych oblastiach trhu s odpadmi, odpovedali na otázku šiesti.

Barometer: Rozšírená zodpovednosť výrobcu

© Property&Environment s.r.o.

Rámcová smernica o odpade považuje zavedenie rozšírenej zodpovednosti výrobcu za jeden z prostriedkov na podporu vývoja a výroby tovarov, ktoré uľahčujú efektívne využívanie zdrojov bez toho, aby sa ohrozoval voľný obeh tovaru na vnútornom trhu.

Členské štáty môžu prijať opatrenia, aby zabezpečili, že každá osoba, ktorá vyvíja, vyrába, spracúva, upravuje alebo dováža výrobky (výrobca výrobkov) má rozšírenú zodpovednosť výrobcu. Takéto opatrenia môžu zahŕňať napríklad prijatie vrátených výrobkov a odpadu, ktorý zostane po použití týchto výrobkov, ako aj nasledujúce nakladanie s odpadom a finančnú zodpovednosť za takéto činnosti.

Expertom v oblasti odpadového hospodárstva sme preto položili otázku, týkajúcu sa práve rozšírenej zodpovednosti výrobcu. Z vyše osemdesiatky oslovených odborníkov, ktorí pôsobia v rôznych oblastiach trhu s odpadmi, odpovedali na otázku šiesti. Článok vyšiel i v januárovom čísle mesačníka Odpadové hospodárstvo, dostupný je predplatiteľom balíka služieb Predplatné v tlačenej podobe a v plnom znení i na internete.

Otázka: Považujete zavedenie rozšírenej zodpovednosti výrobcov – teda rozširovanie počtu komodít zahrnutých do tejto regulácie a finančnú zodpovednosť výrobcu za nakladanie s nimi – za variant organizácie trhu s odpadmi, ktorý predčí svojimi výhodami iné možnosti?

Soňa Antalová, konateľka, ECO - AS, s.r.o. – ÁNO

Ľubomír Augustín, konateľ Tanzer Consulting s.r.o. – ÁNO
Rozšírená zodpovednosť výrobcov je základným princípom zdravého fungovania európskej recyklačnej spoločnosti. Na nej je založený úspech materiálového zhodnocovania odpadov v Nemecku, Rakúsku či v škandinávskych krajinách. Slovensko by malo popri obaloch a elektrozariadeniach pokračovať v uplatňovaní  tohto princípu aj pri ďalších druhoch výrobkov.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
AnketaBarometer

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

PET kajak skončil svoju púť v recyklačnom podniku

PET kajak skončil svoju púť v recyklačnom podniku

Jedinečný dokumentárny film o putovaní PET kajaku bude prebiehať od 5. júna na webe spoločnosti NATUR-PACK pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia.

Rozhovor. Bez zavedenia systému rozšírenej zodpovednosti má zber textilu neistú budúcnosť

Rozhovor. Bez zavedenia systému rozšírenej zodpovednosti má zber textilu neistú budúcnosť

Krajine chýba slovenská linka na triedenie slovenského textilného odpadu. Know-how máme, problémom je však nedostatok financií.

Richard Biznár: Slovensku chýba infraštruktúra na nebezpečný odpad

Richard Biznár: Slovensku chýba infraštruktúra na nebezpečný odpad

Na prelome rokov 2019/2020 sa mnohým, najmä priemyselným podnikom zvýšili ceny za spracovanie nebezpečných odpadov. Ing. Richard Biznár, konateľ Remko Sirník, hovorí o tom, prečo ceny za túto kategóriu odpadu rastú a aké sú ich perspektívy.