NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Barometer: Rozšírená zodpovednosť výrobcu

Expertom v oblasti odpadového hospodárstva sme preto položili otázku, týkajúcu sa práve rozšírenej zodpovednosti výrobcu. Z vyše osemdesiatky oslovených odborníkov, ktorí pôsobia v rôznych oblastiach trhu s odpadmi, odpovedali na otázku šiesti.

Barometer: Rozšírená zodpovednosť výrobcu

© Property&Environment s.r.o.

Rámcová smernica o odpade považuje zavedenie rozšírenej zodpovednosti výrobcu za jeden z prostriedkov na podporu vývoja a výroby tovarov, ktoré uľahčujú efektívne využívanie zdrojov bez toho, aby sa ohrozoval voľný obeh tovaru na vnútornom trhu.

Členské štáty môžu prijať opatrenia, aby zabezpečili, že každá osoba, ktorá vyvíja, vyrába, spracúva, upravuje alebo dováža výrobky (výrobca výrobkov) má rozšírenú zodpovednosť výrobcu. Takéto opatrenia môžu zahŕňať napríklad prijatie vrátených výrobkov a odpadu, ktorý zostane po použití týchto výrobkov, ako aj nasledujúce nakladanie s odpadom a finančnú zodpovednosť za takéto činnosti.

Expertom v oblasti odpadového hospodárstva sme preto položili otázku, týkajúcu sa práve rozšírenej zodpovednosti výrobcu. Z vyše osemdesiatky oslovených odborníkov, ktorí pôsobia v rôznych oblastiach trhu s odpadmi, odpovedali na otázku šiesti. Článok vyšiel i v januárovom čísle mesačníka Odpadové hospodárstvo, dostupný je predplatiteľom balíka služieb Predplatné v tlačenej podobe a v plnom znení i na internete.

Otázka: Považujete zavedenie rozšírenej zodpovednosti výrobcov – teda rozširovanie počtu komodít zahrnutých do tejto regulácie a finančnú zodpovednosť výrobcu za nakladanie s nimi – za variant organizácie trhu s odpadmi, ktorý predčí svojimi výhodami iné možnosti?

Soňa Antalová, konateľka, ECO - AS, s.r.o. – ÁNO

Ľubomír Augustín, konateľ Tanzer Consulting s.r.o. – ÁNO
Rozšírená zodpovednosť výrobcov je základným princípom zdravého fungovania európskej recyklačnej spoločnosti. Na nej je založený úspech materiálového zhodnocovania odpadov v Nemecku, Rakúsku či v škandinávskych krajinách. Slovensko by malo popri obaloch a elektrozariadeniach pokračovať v uplatňovaní  tohto princípu aj pri ďalších druhoch výrobkov.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
AnketaBarometer

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Obec zvýšila zber kuchynského odpadu o 200 %. Starosta vysvetľuje, čo pomohlo (ROZHOVOR)

Obec zvýšila zber kuchynského odpadu o 200 %. Starosta vysvetľuje, čo pomohlo (ROZHOVOR)

Objem kuchynského odpadu vyzbieraného z domácností a prevádzok v obci stúpol z 12,5 ton v roku 2022 na 28,5 ton v roku 2023.

ZEVO je základom pre zníženie odpadu na skládkach, zhodli sa experti

ZEVO je základom pre zníženie odpadu na skládkach, zhodli sa experti

Zariadenia na energetické zhodnocovanie odpadov vyvolávajú odmietavý postoj obyvateľov. No sú základným riešením pri znižovaní skládkovania.

Pozor na tlačivo aj termín. Odborníčka vysvetľuje ako na ročné ohlásenie vo februári 2024

Pozor na tlačivo aj termín. Odborníčka vysvetľuje ako na ročné ohlásenie vo februári 2024

Podľa aktuálne platného zákona o odpadoch mal byť práve prvý rok po zavedení ISOHu bez ohlásení, pripomína Zuzana Balková.