NATUR-PACK

József Nagy chce riešiť nepovolené zhodnocovanie odpadov osvetou a fondmi

Ministerstvo životného prostredia chce urgentne riešiť problém so znečistením niektorých osád a dedín, ktoré čelia problému zhromažďovania elektroodpadu a autoplastov na dvoroch rodinných domov a pri obytných domoch. Situácia je v niektorých obciach riziková, nakoľko poškodzuje ostatných obyvateľov napríklad kúdolmi hustého, štipľavého dymu zo záhrad.

József Nagy chce riešiť nepovolené zhodnocovanie odpadov osvetou a fondmi
Envirorezort práve preto nedávno vyhlásil výzvu na čerpanie eurofondov zameraných na podporu projektov pri spracovaní a nakladaní s odpadmi, kde je podmienkou zapojenie sa marginalizovaných skupín. Desiatky miest a obcí majú podľa MŽP SR jedinečnú možnosť zriadiť si prevádzku na spracovanie, separáciu či recykláciu odpadov.

„V prvej fáze chceme nasadiť osvetu. Budeme používať viacjazyčné názorné materiály s fotkami, aby sme im otvorili oči, že čo na sebe, svojich deťoch a na svojich susedoch páchajú,“ povedal minister.

MŽP SR upozorňuje na skutočnosť, že niektoré marginalizované skupiny sa už niekoľko rokov zamerali na domácke spracovanie odpadov v primitívnych podmienkach. Rozoberajú autovraky, ktoré ilegálne dovážajú zo zahraničia na kamiónoch. Niektorí zase opaľujú plasty z káblov a zvážajú rôzny, aj komunálny odpad k ich domovom, aby z toho povyberali použiteľné veci. Navyše, celý vedľajší produkt – často nebezpečný odpad, ostáva pri ich domovoch alebo na verejných priestranstvách a ohrozuje bezpečnosť detí a zdravie všetkých v okolí. „Títo ľudia pritom väčšinou nevedia, čo sú to dioxíny z pálenia plastov, aký majú súvis choroby, pitná voda a znečistená pôda olejmi z motorov či kyselinami z akumulátorov,“ cituje tlačová správa ministra, podľa ktorého je konštruktívnym riešením toto podnikanie „scivilizovať“ a zaradiť do systému.

Ministerstvo je presvedčené, že príčinou nelegálneho zhromažďovania škodlivého odpadu marginalizovanými skupinami je ich nemožnosť odovzdávať odpad na správnych miestach.

„Čerpaním finančných prostriedkov z fondov EÚ sa obciam otvorila nová možnosť, ako pomôcť vytvoriť zdravé pracovné podmienky, zabezpečiť vyhovujúce technologické zariadenia a bezpečné nakladanie s nepoužiteľným odpadom.“, uzatvára svoju tlačovú správu ministerstvo. Podľa ministra má táto činnosť ekonomické opodstatnenie a je potrebné zapojiť do nej aj marginalizované skupiny. Dobré nastavenie projektov vníma minister ako trvalo udržateľné riešenie pre zlepšenie zamestnanosti a životného prostredia v dotknutých obciach Slovenska.


Diskusia(0)