Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Nová smernica o odpade z elektrozariadení

Poslanci Európskeho parlamentu schválili 19.1.2012 veľkou väčšinou hlasov novelu Smernice Európskeho parlamentu a Rady 2002/96/ES z 27. januára 2003 o odpade z elektrických a elektronických zariadení (OEEZ). Komentár Ľubomíra Augustína zo spoločnosti Tanzer Consulting Slovakia sme k smernici zverejnili v januárovom čísle časopisu Odpadové hospodárstvo.

Nová smernica o odpade z elektrozariadení

  • Publicistika |  15.04.2012 |  Ing. Ľubomír Augustín, Tanzer Consulting Slovakia, s.r.o.

Elektroodpad

Ciele smernice

Cieľom smernice je prispievať k udržateľnej výrobe a spotrebe v prvom rade predchádzaním vzniku OEEZ a okrem toho aj opätovným používaním, recykláciou a inými spôsobmi zhodnocovania takýchto odpadov s cieľom znížiť množstvo odpadu na zneškodnenie a prispieť k efektívnemu využívaniu zdrojov a k získavaniu cenných druhotných surovín. Ďalším zámerom európskych zákonodarcov bolo zlepšiť environmentálne správanie všetkých subjektov zapojených do životného cyklu EEZ - výrobcov, distribútorov a spotrebiteľov, a najmä tých subjektov, ktoré sa priamo podieľajú na zbere a spracovaní OEEZ.

Smernica upravuje viaceré oblasti, medziiným stanovuje nové ciele zberu a recyklácie elektrických a elektronických zariadení, zjednodušuje spätný odber niektorých drobných elektrospotrebičov, obsahuje pravidlá, ktoré zabraňujú nelegálnemu vývozu elektrozariadení, znižuje administratívne zaťaženie pri registrácii výrobkov a výkazníctvo.

Nové ciele

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ubudlo zmesového odpadu, pribudlo bioodpadu. Aké odpady vlani produkovala Bratislava

Ubudlo zmesového odpadu, pribudlo bioodpadu. Aké odpady vlani produkovala Bratislava

Najväčší pokles zaznamenal odpad z čistenia ulíc, ukazuje aktuálna štatistika.

Švajčiarsko odmietlo povinné zálohy za nápojové obaly

Švajčiarsko odmietlo povinné zálohy za nápojové obaly

Národná rada vo Švajčiarsku pri svojom hlasovaní dňa 17.4.2013 zamietla návrh na povinné zálohovanie obalov zo skla, hliníka a PET. Podľa jej názoru by to znamenal krok späť v súčasnom úspešnom systéme recyklácie týchto odpadov vo Švajčiarsku.

Ján Chovanec: ZEVO si poradí bez MBÚ linky, opačne to nejde

Ján Chovanec: ZEVO si poradí bez MBÚ linky, opačne to nejde

Ak chceme kapacity na úpravu odpadu, nemôžeme zabúdať na energetické zhodnotenie. Inak sa môže na Slovensku zopakovať slovinský scenár, upozorňuje zástupca odpadového priemyslu.