NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Barometer: POH SR 2011-2015

Program odpadového hospodárstva SR na roky 2011-2015 dopadol v hodnotení oslovených odborníkov v oblasti odpadového hospodárstva na trojku. V poradí osemnásty barometer názorov bol zverejnený na sklonku minulého mesiaca v mesačníku Odpadové hospodárstvo č. 2012/03.

Barometer: POH SR 2011-2015

Foto: Property&Environment   

Vo februári tohto roku bol Vládou SR schválený Program odpadového hospodárstva SR na roky 2011-2015. Primárnym cieľom programu je určovať plány vlády pre napĺňanie cieľov stanovených smernicou Európskeho parlamentu a Rady o odpade a stanovovať mechanizmy vlády pre splnenie týchto cieľov.

Zhodnotenie možností vlády splniť tieto záväzky bude závisieť od toho, ako bude konkrétne realizovať opatrenia, ktoré si vláda stanovila. Program však zároveň navrhuje i mechanizmy, ktoré budú mať priamy vplyv na trh s odpadmi. Predkladá totiž zámery určenia zodpovednosti a nákladov pre jednotlivých účastníkov trhu s odpadmi.

Expertom v oblasti odpadového hospodárstva sme preto položili dve otázky, týkajúce sa zhodnotenia POH SR 2011-2015 z hľadiska jeho dopadu na trh s odpadmi. Z vyše stovky oslovených odborníkov, ktorí pôsobia v rôznych oblastiach trhu s odpadmi, odpovedali na otázku jedenásti.

Otázka: Považujete nedávno prijatý Program odpadového hospodárstva SR na roky 2011-2015 za dokument, ktorý bude mať pozitívny vplyv na trh s odpadmi?

Soňa Antalová, konateľka, ECO - AS, s.r.o. – ???

POH SR je jediný strategický dokument SR ktorého prioritným cieľom má byť znižovanie vplyvov na životné prostredie a zdravie človeka v oblasti komplexného riadenia odpadového hospodárstva (počas celého cyklu produktu/služby). Vplyv na trhy s odpadmi majú konkrétne ekonomické a legislatívne nástroje, otázne je aj chápanie “pozitívneho vplyvu na trh s odpadmi”.

Ľubomír Augustín, konateľ Tanzer Consulting s.r.o. – ???

Vplyv POH SR na trh s odpadmi bude obmedzený z dôvodov, že prichádza o rok neskôr ako mal, tým, že nemá oporu nového zákona o odpadoch s transponovanou rámcovou smernicou o odpadoch a vstupuje do prostredia, v ktorom stále nie je rozhodnuté o ďalšom osude Recyklačného fondu.

Ronald Blaho, riaditeľ ASEKOL SK s.r.o. – ???

Tažko povedať najmä kvôli tomu, že POH SR 2011-2015 bol prijatý nedávno a pritom ešte stále platí aktuálna legislatíva. Keby sa v súlade s prijatým POH SR 2011-2015 dnes realizovali niektoré zaujímavé opatrenia, ktoré  v ňom sú, boli by práve kvôli tomuto rozporu v nesúlade s aktuálnou legislatívou. Myslím, že najskôr mal byť nový zákon a z neho mal vychádzať celoštátny POH, nie naopak. Bude potrebné si dať pozor, aby pripravovaná nová legislatíva neoklieštila svojim rámcom odvážne opatrenia v POH SR 2011-2015, ktoré by sa potom nedali realizovať. Ale treba povedať, že si cením, že strategický dokument tohoto významu bol vôbec prijatý.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. M16.04.2012 (12:45)
    Otázka znie: čo robilo MŽP SR v rokoch 2006 - 2010. Podľa už známych kauz (nástenkový tender a predaj emisií ) - NIČ.  Nuž to je naša vizitka v únii a čudujeme sa, ked´ nás na niečo upozorňujú, nebodaj trestajú !?  A POH 2011-2015 ?! Ved´ už píšeme rok 2012 a rozpracovaný POH SR na regióny a pôvodcov nedohľadne !!!  Novela zákona o odpadoch tiež !!! Je to celé o NIČOM !!!

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nové ZEVO na východe Slovenska dostalo zelenú. Stáť má na mieste bývalej kafilérky

Nové ZEVO na východe Slovenska dostalo zelenú. Stáť má na mieste bývalej kafilérky

Projekt druhého zariadenia na energetické využitie komunálneho odpadu v regióne získava reálnejšie kontúry.

Rezortní analytici v ohrození? Dva signály naznačujú, že Taraba s nimi nepočíta

Rezortní analytici v ohrození? Dva signály naznačujú, že Taraba s nimi nepočíta

O analytické inštitúty majú ministerstvá záujem. Nad budúcnosťou Inštitútu environmentálnej politiky však visia otázniky.

Eurovýbor sa zaoberal revíziou smernice. Navrhol nové pravidlá pre textil a potravinový odpad

Eurovýbor sa zaoberal revíziou smernice. Navrhol nové pravidlá pre textil a potravinový odpad

Výbor pre životné prostredie Európskeho parlamentu prijal pred dvomi týždňami svoje návrhy k potravinovému a textilnému odpadu v revízii odpadovej smernice.