Finále Olompiády 2012 vyvrcholil nultý ročník súťaže | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Finále Olompiády 2012 vyvrcholil nultý ročník súťaže

V piatok 15. júna sa na Partizánskej lúke v Bratislave uskutočnilo vyvrcholenie nultého ročníka súťaže s názvom „Olompiáda 2012“. Hlavnými organizátormi podujatia sú Magistrát mesta Bratislavy a bratislavská spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu a.s (OLO a.s.). Podujatia sa podľa organizátora zúčastnilo približne dvetisíc detí z bratislavských škôl.

Finále Olompiády 2012 vyvrcholil nultý ročník súťaže

Foto: redakcia   

Amfiteáter v areáli Železnej studienky tak ožil v piatok stovkami detí zo 45 bratislavských škôl, ktoré sa zapojili do zberu a triedenia odpadu. Organizátori projektu OLOMPIÁDA podnietili verejne prospešnú aktivitu detí a zaujímavým spôsobom prispeli k zvýšeniu ich environmentálneho povedomia.

Zapojením žiakov základných a materských škôl do súťaže chcú organizátori podporiť v nich návyky správneho nakladania s odpadmi. Pre ekologickejšie nakladanie s odpadmi je totiž dôležité, aby sa separovanie stalo súčasťou životného štýlu detí.

„Tento ročník sme nazvali nultým z toho dôvodu, že chceme organizovať súťaž celoročne, teda od začiatku školského roku. Akciu sme však chceli spustiť už v prvej polovici tohto roku, aby sme si odskúšali logistiku podujatia a doladili organizáciu tak, aby súťaž mohla fungovať bezchybne“, objasnil nám dôvody „skráteného“ ročníka Pavel Vitek, riaditeľ úseku obchodu a marketingu spoločnosti OLO.

Podľa Pavla Viteka je snahou organizátorov zapojiť do súťaže viac účastníkov, za optimálny počet považujú organizátori okolo sto škôl. Základná súťaž spočíva v separovaní platov (PET fliaše (stlačené), plechovky od nápojov a obaly Tetra Pak) a papiera (noviny, časopisy, kancelársky papier, zošity, knihy, reklamné letáky). Za zber papiera dostane každá škola finančné ohodnotenie. V nultom ročníku sa podľa Pavla Viteka podarilo ôsmym tisícom žiakov vyzbierať 33 ton papiera a 6,5 ton plastov.

„V budúcnosti nevylučujeme možnosť rozšíriť súťaž aj o iné komodity, napríklad zber mobilov. Dôležité je však pre nás sústrediť sa na zber materiálov, ktoré nie sú pre deti namáhavé a nenesú žiadne zdravotné riziká“, zdôraznil Pavol Vitek.

Okrem hlavnej súťaže poriadajú organizátori i kreatívne súťaže: výtvarnú, vzdelávaciu a literárnu. Víťazi nultého ročníka boli ocenení vecnými cenami na piatkovom vyhlasovaní výsledkov.

Na 1. mieste v hlavnej súťaži škôl sa umiestnili deti zo Základnej školy s materskou z Jaroviec. Cena pre víťazov, „Putovný pohár Olompiády,“ je taktiež z recyklovaného materiálu. Striebro patrí žiakom zo Súkromnej ZŠ Harmónia z Dúbravky. Bronzové medaile získala Spojená škola internátna z Karlovej Vsi. Roman Achimský, generálny riaditeľ spoločnosti OLO zdôraznil i vedľajší benefit súťaže v tom, že prostredníctvom detí sa podarí zvýšiť aj účasť dospelých na separovaní komunálneho odpadu v hlavnom meste.

Projekt Olompiáda podporili aj viaceré osobnosti. Grafik a pedagóg Dušan Junek je autorom autor loga Olompiády, Daniel Hevier napísal text hymny olompiády výtvarník Alan Lesyk je autor „olompijských“ plagátov. Na záver podujatia, ktoré moderovali Roman Pomajbo a Daniel Dangl, vystúpili aj Denis Lacho a Peter Cmorik Band. Pre najmenších pripravili program Divadlo na kolesách a klauni Adyno a Roman.

Hlavnými partnermi podujatia sa stali Mercedes - Benz Slovakia a NATUR-PACK.

Denník Odpady-portal.sk bol mediálnym partnerom súťaže.


FOTOREPORT

Foto: OLO, redakcia


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ISOH sa naplno nerozbehne ani od roku 2023. Ministerstvo avizuje nový termín

ISOH sa naplno nerozbehne ani od roku 2023. Ministerstvo avizuje nový termín

Systém podľa ministra Budaja čaká „nultý ročník,“ fungovať bude na dobrovoľnej báze.

Nie je to voľný trh, odpady by mal regulovať ÚRSO, navrhuje minister Budaj

Nie je to voľný trh, odpady by mal regulovať ÚRSO, navrhuje minister Budaj

Obce pri výbere zvozových spoločností podľa ministra nemajú na výber.

MŽP mení podmienky povoľovania, zmeny navrhuje aj v odpadoch. Poznáme podrobnosti

MŽP mení podmienky povoľovania, zmeny navrhuje aj v odpadoch. Poznáme podrobnosti

Envirorezort plánuje cez zákon o IPKZ vykonať niekoľko dôležitých zmien v odpadovej legislatíve. Prinášame prehľad toho najdôležitejšieho, čo ministerstvo navrhuje.